| AnotherSimplePerson a întrebat:

Ce este valența (la chimie)?

Răspuns Câştigător
| StillAlive a răspuns:

Valenta este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice și variază în funcție de atom și grupare chimică.

De exemplu, aluminiul (Al) se afla in grupa a 3-a, ceea ce inseamna ca are 3 electroni pe ultimul strat. Pentru a ajunge la o configuratie stabila cedeaza 3 electroni si are valenta de 3. Oxigenul (O) se afla in grupa a-6-a, adica are 6 electroni pe ultimul starat. Pentru a ajunge la configuratie stabila accepta 2 electroni ( pentru a forma octet) si are valenta -2. Acest proces se numeste ionizare.

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici, http://ro.wikipedia.org/wiki/Valen%C8%9B%C4%83
Pa, pa.

| whatevernvm a răspuns:

Valenta este capacitatea de combinare a unui atom cu alt atomhappy

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Valenţa (numărul de oxidare) caracterizează capacitatea de combinare a unui atom cu un alt atom. Ea este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice şi variază în funcţie de atom şi grupare chimică.

Valenţa este determinată de numărul electronilor care participă la legătura chimică. Numărul grupei principale indică valenţa maximă a elementelor. Valenţa se poate raporta la hidrogen sau la oxigen. Valenţa elementelor raportată la hidrogen creşte în perioadă de la grupa IA la grupa IVA, apoi scade. Pentru elementele din grupele V-VII valenţa faţă de hidrogen se stabileşte cu ajutorul relaţiei: Valenţa = 8 - nr. grupei Electrovalenţa reprezintă valenţa elementelor care se transformă uşor în ioni şi este egală cu numărul de electroni cedaţi sau acceptaţi. Covalenţa reprezintă valenţa exprimată prin numărul de electroni pe care un atom îi pune în comun cu electronii altui atom. Covalenţa se notează cu cifre romane scrise în paranteză în dreapta simbolului chimic. De exemplu: H(I), O(II).

Valenţa elementelor se consideră faţă de două elemente:

Hidrogen - constant monovalent
Oxigen - constant divalent

| ParanoidKidu a răspuns:

Valenta este capacitatea atomilor de a se uni cu alti atomi.

| TpuNoName123 a răspuns:

Capacitatea Elementelor unui atom de a se combina cu elementele altui atom se numeşte valenţa.
Vezi că mai e şi valenţa faţă de oxigen şi hidrogen

| fu210ass a răspuns:

Valența (numărul de oxidare) caracterizează capacitatea de combinare a unui atom cu un alt atom. Ea este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice și variază în funcție de atom și grupare chimică.
Valența este determinată de numărul electronilor care participă la legătura chimică. Numărul grupei principale indică valența maximă a elementelor. Valența se poate raporta la hidrogen sau la oxigen. Valența elementelor raportată la hidrogen crește în perioadă de la grupa IA la grupa IVA, apoi scade. Pentru elementele din grupele V-VII valența față de hidrogen se stabilește cu ajutorul relației: Valența = 8 - nr. grupei Electrovalența reprezintă valența elementelor care se transformă ușor în ioni și este egală cu numărul de electroni cedați sau acceptați. Covalența reprezintă valența exprimată prin numărul de electroni pe care un atom îi pune în comun cu electronii altui atom. Covalența se notează cu cifre romane scrise în paranteză în dreapta simbolului chimic. De exemplu: H(I), O(II).
Valența elementelor se consideră față de două elemente:

mai multe pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Valență :D ai tot ce iti trebuie acolo :)

| sky_6636 a răspuns:

Valenta reprezinta nr electonilor cedati sau acceptati sau pusi in comun de catre un element pentru asi forma configuratia stabila... fundita?batting eyelashes

| DarkAngel_8410 a răspuns:

Valenta (numărul de oxidare) caracterizează capacitatea de combinare a unui atom cu un alt atom. Ea este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice şi variază în funcţie de atom şi grupare chimică.

| missmalinutza2010 a răspuns:

Valenţa (numărul de oxidare) caracterizează capacitatea de combinare a unui atom cu un alt atom. Ea este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice şi variază în funcţie de atom şi grupare chimică.

| AndreaMEOWW a răspuns:

Valența- mărime care arată capacitatea de combinare a elemantelor și a radicalilor, reprezentând numărul atomilor de hidrogen ( sau de ehivalenți ai acestuia) cu care se poate combina atomul elementului sau radical respectiv

am luat-o din dicționar xD

| AndreaMEOWW a răspuns:

Valența- mărime care arată capacitatea de combinare a elementelor și a radicalilor, reprezentând numărul atomilor de hidrogen ( sau de ehivalenți ai acestuia) cu care se poate combina atomul elementului sau radical respectiv

am luat-o din dicționar xD

| Livia_7360 a răspuns:

Valenta este capacitatea atomilor unui element de a se combina cu atomii altui element.:d

| Mary_4035 a răspuns:

Capacitatea atomilor unui element de a se combina cu un numar anumit de atomi ai altui element se numeste valenta.

| fsa a răspuns:

Valenţa (numărul de oxidare) caracterizează capacitatea de combinare a unui atom cu un alt atom. Ea este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice şi variază în funcţie de atom şi grupare chimică.
Valenţa este determinată de numărul electronilor care participă la legătura chimică. Numărul grupei principale indică valenţa maximă a elementelor. Valenţa se poate raporta la hidrogen sau la oxigen. Valenţa elementelor raportată la hidrogen creşte în perioadă de la grupa IA la grupa IVA, apoi scade. Pentru elementele din grupele V-VII valenţa faţă de hidrogen se stabileşte cu ajutorul relaţiei: Valenţa = 8 - nr. grupei Electrovalenţa reprezintă valenţa elementelor care se transformă uşor în ioni şi este egală cu numărul de electroni cedaţi sau acceptaţi. Covalenţa reprezintă valenţa exprimată prin numărul de electroni pe care un atom îi pune în comun cu electronii altui atom. Covalenţa se notează cu cifre romane scrise în paranteză în dreapta simbolului chimic. De exemplu: H(I), O(II).
Valenţa elementelor se consideră faţă de două elemente:
Hidrogen - constant monovalent
Oxigen - constant divalent
Grupări monoatomice Grupări poliatomice
ClI, Clorură (OH)I, Hidroxid
FI, Fluorură (NO3)I, Azotat
II, Iodură (NO2)I, Azotit
HI, Hidrură (CO3)II, Carbonat
BrII, Bromură (SO4)II, Sulfat
OII, Oxid (SO3)II, Sulfit
SII, Sulfură (PO4)III, Fosfat
NIII, Azotură (HSO4)I, Sulfat acid
CII, IV, Carbură (HSO3)I, Sulfit acid
PV, III, I, Fosfură (PO3)III, Fosfit
(HPO3)II, Fosfit acid
(H2 PO3)I, Fosfit diacid
(CH3-COOH)I, Acetat
(HCO3)I, Carbonat acid(bicarbonat)