| 8paulica a întrebat:

Ce fel de exercitii trebuie sa practic pentru a-mi imbunatatii dictia?

Răspuns Câştigător
| axeldavid a răspuns:

Exercitii de pronuntie de genul:
Imi insusesc o sosets de pe sosea.
Eu pup poala popi, papa pupa poala mea.
Sase sasi in sase saci.
Capra crapa cu capul piatra in patru, crepaiar caprei capul in patru.
ETC...

3 răspunsuri:
| Adusca a răspuns:

Uite una faina:
Fui o piatra pe limba si incerci sa citesti ceva. Nu-ti iese? Mai incearca, mai inceraca si mai incearca.
P. S. E totala realitate. Succes!

| Kramerwalt a răspuns:

Sau poti sa si citesti(mai mult asa), i-ti imbogatesti si vocabularul! inveti sa te exprimi sa vorbesti!

| codrinstefan2103 a răspuns:

Cea mai bună metodă este să citești cu voce tare, relaxat, constant și clar.