| sckymosul17 a întrebat:

Ce inseamna antiteza? Ce inseamna opozitie? Va rog sa nu imi insirati cuvintele din dex ca tot nu am inteles. Imi puteti explica ca la gradinita ? laughing

3 răspunsuri:
| MeDyw0w a răspuns:

Antiteze= idei, judecăţi
Opoziţie=relație dintre persoane cu idei sau interese opuse.

| DianaDobritoiu a răspuns:

Antiteza este o figura de stil care consta in proiectarea a 2 entitati sau elemente in antonimie. Mai pe romaneste pune in contradictie doua lucruri de exemplu " planul teluric" si "planul celest" din poezia Luceafarul de Mihai Eminescu.

| RalucaAime a răspuns:

Sigur a inteles cu exemplele voastre!
Antiteza este atunci cand cineva este pus in comparatie cu cineva, aproximativ. De exemplu: El tiran, ea blanda. El urat si ea Frumoasa. Sau cand omul de geniu este in comparatie cu omul comun in Luceafarul. Cand spune, omul de geniue neinteles, izolat si superios, iar omul comun e cel adaptat si inferior.
Opozitia consta in termeni antonimici. De ex: "te leaga, te dezleaga" Te iarta si te-nvata".