| lovelovelove a întrebat:

Ce inseamna subiectiv si obiectiv? as cauta in dex dar nu am deci ce inseamna?

11 răspunsuri:
| PuяpℓeMusic a răspuns:

SUBIECTÍV, -Ă, subiectivi, -e, adj. 1. (Fil.) Care consideră că baza a tot ce există este conștiința individuală; care neagă faptul că îndărătul senzațiilor se află obiectele reale, independente de om. Idealism subiectiv. 2. Care are un caracter personal, care se petrece în conștiința cuiva; care, într-o judecată, acțiune etc., ține seamă numai de sentimentele, de pornirile și de ideile sale; părtinitor. – Din fr. subiectif

OBIECTÍV, -Ă, obiectivi, -e, adj., s. n. I. Adj. 1. (Fil.) Care există în afara conștiinței omenești și independent de ea. ♢ Idealism obiectiv = aspect al idealismului care susține existența unei idei absolute, mistice, independente de conștiința omenească și prin a cărei dezvoltare ia naștere lumea materială. 2. Care are însușirea de a reda realitatea în chip nefalsificat, detașat de impresii subiective; nepărtinitor, imparțial; obiectivist (2). 3. (Gram.) Care se referă la obiectul direct sau indirect. Reflexiv obiectiv. II. S. n. 1. Sistem optic convergent, format din una sau mai multe lentile care intră în construcția unui aparat optic (de fotografiat, microscop, lunetă etc.), fiind îndreptat spre obiectul studiat. 2. Porțiune de teren, localitate, fortăreață etc. care prezintă interes în timp de război. ♦ Țintă asupra căreia se execută o tragere sau se lansează bombe. 3. Fig. Scop, țintă, țel. ♦ (Concr.) Ceea ce urmează să fie realizat, construit etc. – Din fr. objectif.

=>>ttp://dexonline.ro/

| LNK a răspuns:

Salut!
SUBIECTÍV, -Ă, subiectivi, -e, adj. 1. (Fil.) Care consideră că baza a tot ce există este conștiința individuală; care neagă faptul că îndărătul senzațiilor se află obiectele reale, independente de om. Idealism subiectiv. 2. Care are un caracter personal, care se petrece în conștiința cuiva; care, într-o judecată, acțiune etc., ține seamă numai de sentimentele, de pornirile și de ideile sale; părtinitor. – Din fr. subiectif.
OBIECTÍV, -Ă, obiectivi, -e, adj., s. n. I. Adj. 1. (Fil.) Care există în afara conștiinței omenești și independent de ea. ♢ Idealism obiectiv = aspect al idealismului care susține existența unei idei absolute, mistice, independente de conștiința omenească și prin a cărei dezvoltare ia naștere lumea materială. 2. Care are însușirea de a reda realitatea în chip nefalsificat, detașat de impresii subiective; nepărtinitor, imparțial; obiectivist (2). 3. (Gram.) Care se referă la obiectul direct sau indirect. Reflexiv obiectiv. II. S. n. 1. Sistem optic convergent, format din una sau mai multe lentile care intră în construcția unui aparat optic (de fotografiat, microscop, lunetă etc.), fiind îndreptat spre obiectul studiat. 2. Porțiune de teren, localitate, fortăreață etc. care prezintă interes în timp de război. ♦ Țintă asupra căreia se execută o tragere sau se lansează bombe. 3. Fig. Scop, țintă, țel. ♦ (Concr.) Ceea ce urmează să fie realizat, construit etc. – Din fr. objectif.
Succes! happy

| andreiyo50 a răspuns:

Subiectiv: vorbesti despre tine insuti
obiectiv: vorbesti despre altii

| ● Ďعw a răspuns:

Obiectiv cati spui parerea ta si subiectiv iti dai cu parerea strict la subiect

| Furti a răspuns (pentru ● Ďعw):

E tocmai invers...

Răspuns utilizator avertizat
| sakurabutterfly a răspuns:

Subiectiv=descrii ceva sau relatezi intr-o maniera personala, cu diferite consideratii, tonalitati afective(gen imi place/mi se pare frumos deoarece, etc)sau multe adjective, vezi prin prisma ta un anumit lucru.

obiectiv=relatezi la obiect, ce s-a intamplat, jurnalistic, fara a implica pareri si opinii personale(gen articolele din ziare-ma refer la presa obiectiva, nu la ziare de scandal sau de barfe mondene)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectiv-individual, particular, personal, propriu.
obiectiv-real(obiectiv turistic) iti va fi de ajutor acest site http://dexonline.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce seamna obiect si subiectiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectiv:care are un caracter personal, care se petrece in constiinta cuiva, care tine seama numai de sentimentele, de pornirile si de ideile sale. obiectiv:care are insusirea de a reda realitatea in chip nefalsificat, detasat de impresii subiective, impartial, care se refera la obiectul direct sau indirect

| Sekhmet a răspuns:

Daca ai net sa pui intrebarea asta, ai net sa si cauti raspunsul laughing)