| Flame23 a întrebat:

Ce înseamnă swag (din engleză)?

16 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

E un termen tehnic :
sageata la incovoiere
se foloseste in fizica, in calculul static al constructiilor, etc

| Miza a răspuns:

Swag este un cuvant folosit in intreaga lume de adolescenti. Nu este un cuvant din dictionar, ci mai repede un stil. Stilul Swag exprima felul in care te imbraci, ce atitudine si ce personalitate arati atunci cand esti in public. Felul de vestimentatie este acela cu hanorace, sepci[stilul skaterilor sau a rapperilor]. Cei care dobandesc acest stil, sunt oameni carora le place viata, sa se distreze, iar de obicei baietii swag sunt cam" bad boys", dar atunci cand este vorba de fete, flirteaza cu ele, dar le respecta. Swag este mai des inalnit la oamenii de culoare care canta R&B sau Rap. Intr.un cuvant Swag = Atitudine, Personalitate si Haine Cool big grin

| Rypzor1997 a răspuns (pentru Miza):

Ce iti mai place sa furi raspunsurile altora happy

| Madutzza98 a răspuns (pentru Rypzor1997):

Nu ea la furat ci cealalta LolaLollita

| Nicolletaaa a răspuns (pentru Rypzor1997):

Mă, imi pare rau pentru tine, dar iți dau un sfat.
A mai pus un baiat intrebare de genu " ce inseamna swag " iar xLizza i-a raspuns in 2012. Daca cea / cel care a pus intrebarea (aici) vedea raspunsul Lizzei atunci crede-ma ca nu mai punea intrebarea, dar nu a vazut / gasit, așa că să nu moară proști ăstea care n-au știut Miza și LolaLollita i-a ajutat. Și plus si altcineva a scris la fel ca si tine dar inaintea ta in 1 Ianuarie 2013 " Ce iti mai place sa furi raspunsurile altora happy ", iar asta se numeste FURAT sau COPIAT ceea ce ai facut și tu acum.
Fară supărare știi vorba aia " Doar proștii tin evidența "? Ei bine tu nu ești prost pentru ca n-ai știut, dar pe viitor nu mai comenta aiurea ca oricine o sa se gasească să iți răspundă.
Epic fail happy Hai cya :*!

| Rypzor1997 a răspuns (pentru Nicolletaaa):

In primul rand nu accept " sfatul" tau In al 2 lea rand nu accept ca tu sa ma faci pe mine prost ca poate nu suntem de aceeasi varstra, iar in al 3 lea rand poate ca nu am dat atentie la ora postarilor.Si nu ai de ce sa iti para rau pentru mine ca nu sunt ultimul om de pe pamant sa iti para tie rau de mine.

| LolaLollita a răspuns:

Swag este un cuvant folosit in intreaga lume de adolescenti. Nu este un cuvant din dictionar,ci mai repede un stil. Stilul Swag exprima felul in care te imbraci, ce atitudine si ce personalitate arati atunci cand esti in public. Felul de vestimentatie este acela cu hanorace, sepci[stilul skaterilor sau a rapperilor]. Cei care dobandesc acest stil, sunt oameni carora le place viata, sa se distreze, iar de obicei baietii swag sunt cam" bad boys", dar atunci cand este vorba de fete, flirteaza cu ele, dar le respecta. Swag este mai des inalnit la oamenii de culoare care canta R&B sau Rap. Intr.un cuvant Swag = Atitudine, Personalitate si Haine Cool

| Against a răspuns:

E o expresie pentruy noi.

| allison20 a răspuns:

1) Noile generatii folosesc cuvantul swag cu intelesul de "cool" si "tare". Exista si grupuri de oameni care ii considera pe cei cu swag niste retardati. Se foloseste pentru a descrie o trasatura, un lucru foarte la moda si tare, iesit din comun.

2) In anii '60 si '70: S.W.A.G = Secretly We Are Gay

| BlacK0NinjA a răspuns:

Dichisit sau fudul

| lenka018 a răspuns:

Bani sau alte bunuri obtinute printr-un mod ilegal sau dintr o mostenire...cuvantul poate avea mai multe intelesuri

| IuliaaMihaela a răspuns:

Cred ca are 2 intelesuri:
1. SWAG=Secretly We Are Gay.
2. Felul de vestimentatie cu hanorace, sepci, tenisi.(stilul skaterilor sau a rapperilor).

| Letea_Roland_1998 a răspuns:

A avea Swag= A fi "cool" sau "Smecher"

| Dobre_Florin_1987 a răspuns:

Raspunsul lui Kahima mi se pare cel mai pertinent happy

| Shvantz a răspuns:

Orginally from the Scottish slang word "swagger" which was a description of the way some Scots walk (in a swaying motion), the word was then misinterpreted by the English as "the way someone presents themselves". Eg, whether someone looks cool.
The word quickly made its way to the states and has ever since become the catchphrase of douchbags and tools everywhere.
Dacă știți engleză e bine, dacă nu. pa.