| Sclipirici a întrebat:

Ce intelegeti voi prin :
n om asculta poveştile spuse de un înţelept vestit şi vedea că erau tălmăcite când într-un fel, când într-altul.

S-a plânssickLa ce bun să mai spui poveşt

Povestitorul i-a răspuns: – Dar tocmai de asta sunt atât de preţioase! Ce însemnătate ai da tu unei ceşti pe care n-ai putea s-o umpli decât cu apă, ori unei farfurii din care n-ai putea mânca decât carne? Şi încă ceva: în ceaşcă şi în farfurie nu încape oricât. Ce să spunem atunci despre limbă, care pare să ne dăruiască o hrană mult mai bogată şi mai îmbelşugată?

A tăcut o clipă, apoi a adăugat: – Întrebarea care se pune nu este: „Care e tâlcul poveştii? În câte feluri o pot înţelege? O pot tălmăci într-un sigur fel?" Întrebarea sună astfel: „Omul căruia îi spun povestea va învăţa din ceea ce îi spun?"?
Eu cred ca este vorba despre povestile pe care le spui oamenilor pentru a-i ajuta sa nu faca si ei la randul lor greselile noastre.Voi ce credeti?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talc.