| anonim_4396 a întrebat:

Ce lucruri/obiecte explodeaza (care nu trebuie puse pe foc) in afara de spray sau tuburi sub presiune mai stiti ceva?
Cat mai multe exemple sau combinatii chimice!(b3nZ! n@)

6 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Ce tu ai vrut sa stii ce explodeaza!

| tehno125482 a răspuns:

Bombele
baterile
etc.

| tehno125482 a răspuns:

Un exploziv puternic este Nitroglicerina ( C3H5 (NO3)3 ) combinat cu acid de azot, glicerina, acid sulfuric. (se formeaza efectul in momentul adaugarii glicerinei). Am dat acest exemplu chimic ca este cel mai eficient, se poate dobandi aceste elemente usor, fata de alte combinatii chimice care le gasim mai greu pentru achizitionare. Trebuie facute in cantitati anume, nu am incercat, dar poti gasi in cartea de Chimie clasa a 11-a asigurat. Din cate am citit este foarte periculos, la orice scanteie poate fi fatal (depinde si de cantitatea facuta). Iar pe partea obiectelor sub presiune cateva exemple ar fi: butelia, tuburi termoionice, tuburi si tevi de tipul celor utilizate pentru canalizare si din cultura mea cam atat stiu. Poti cauta pe diferite site-uri sigur gasesti.

| BeSmart17 a răspuns:

Pai...bombele?

| Andreea87978787 a răspuns:

Un exploziv puternic este Nitroglicerina ( C3H5 (NO3)3 ) combinat cu acid de azot, glicerina, acid sulfuric. (se formeaza efectul in momentul adaugarii glicerinei). Am dat acest exemplu chimic ca este cel mai eficient, se poate dobandi aceste elemente usor, fata de alte combinatii chimice care le gasim mai greu pentru achizitionare. Trebuie facute in cantitati anume, nu am incercat, dar poti gasi in cartea de Chimie clasa a 11-a asigurat. Din cate am citit este foarte periculos, la orice scanteie poate fi fatal (depinde si de cantitatea facuta). Iar pe partea obiectelor sub presiune cateva exemple ar fi: butelia, tuburi termoionice, tuburi si tevi de tipul celor utilizate pentru canalizare si din cultura mea cam atat stiu. Poti cauta pe diferite site-uri sigur gasesti.

| AlexiaSandra2003 a răspuns:

Bateri,benzina,telefoane,electrocasnice,petrol,motorina,diluant,acid...