| SkyZ0 a întrebat:

Ce materiale imi trebuie ca sa fac o arbaleta si cum sa o fac? daca se poate sa imi dati o schema ceva dau funda

17 răspunsuri:
| PredatoR a răspuns:

Cumpara-ti una de la magazin. Cea mai ieftina este cateva milioane, da' trebuie sa ai 18 ani si autorizatie de la politie ca sa poti sa-ti achizitionezi una.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

E interzisa prin lege se considera detinere de arma alba de categorie lansatoare, se poate primi si 3 ani de puscarie pentru detinere fara permis de arma alba; poti omora un om foarte usor, dintru greseala de constructie si se declanseaza singura, mai bine fa-ti arc

| negru30 a răspuns:

Mai bine nu face - mai faci pe urma vreo prostie cu ea

| SkyZ0 explică (pentru negru30):

Am facut eu multe prosti nu e prima laughing

| negru30 a răspuns (pentru SkyZ0):

Nu oricine stie de arbaleta de aceea ti-am scris si eu las-o cu Dumnezeu - nu este buna la casa omului

| SkyZ0 explică (pentru negru30):

Ok frate o las balta dar cred ca am sa fac o Bazookalaughing

| firedeaths a răspuns:

LOL doamne o arbalata mare lucru veniti cu prostiile voastre cu legea poate el vrea sa se joace cu una nu vrea sa arunce in nimeni sfat fa-ti un arc mai usor...

| firedeaths a răspuns:

Sau o prastie cu elasticuri de la masca de gaze cu aia omori porumbei laughing fara gluma

| SkyZ0 explică (pentru firedeaths):

Am deja una laughing dar vreau sa incerc ceva mai mare laughing

| gIiiIolil a răspuns:

@Wa5, Nu arbaleta este considerata arma alba, ci proiectilele, si eu stiam ca armele albe sunt cele folosite de aproape, ca sabia, nu?

| SkyZ0 explică:

Am facut eu multe prosti dar vreau sa o fac si pe asta laughing

| VladDanyel a răspuns:

Ba tu te crezi in evu mediu? sau dus vremurile alea big grin asa ca mai bine du-te la biliard si la scoala si lasa arbaleta

| davila a răspuns:

Ce iti trebuie o blana groasa de 3-4 cm grosime 3-4 cm latime 1m lungime o conducta de plastic groasa 3 cm 5 suuruburi ascutite un cui ascutit la amandoua capete un cui. arcul o botita de corcodus 4 cm grosime curarata taiata pe jumatate legata o ata de amandoua capete stransasa sagetile stii cum.
faco o gaura mai mare decat cuiul in blana. cu cuiul indoit bagi arcul cu cuiulil bati si tu. sa nu renunti. teava o legi cu suruburi restul ati dai seama

| ionut20004 a răspuns:

Iei o scandura de brad!
Lata de 3 cm si lunga de 10 -13 cm
iei un cui desul de mare cam cat un pix dela scoala! si ii tai acutisul cu patentul saul FLEXUL!
Dupa acea il Indoi in Capat Unde era ascutisul cuiului il indoi o jumate de cm In sus
Si Il mai Indoi DELA FLOAREA CUIULUI INCA 2 cm in Jos! Sa arate Ca un pistol dar in capat cum team spus indoaie 1 cm partea in care era ascutita asta find tragaciul!
Fa pe Bucata de lemn de brad cu, Cutzitul Un sant! Fa o gaura la apatul santului

| Redd's_Radu_1997 a răspuns:

Si eu am facut o arbaleta si te as sfatui sa iei un umeras din ala de lemn o scandura de vreo 4-5cm grosime.Umerasul il bati peste blana dupa ce ii faci o gaura la mijloc ca sa poti baga o teava prin care va trece sageata si dupa legi si tu de capetele umerasului o sfoara
ceva elastic si gata

| Cotet_Adrian_1977 a răspuns:

Da i schita care imi poate da

| Popa_Mircea_1994 a răspuns:

Foaie de arc 2 mm grosime o bugata de scândura sculptata in forma dorita de tine si ai terminat problema