| mickeye a întrebat:

Ce părere aveți de snobii,țăranii care se duc la munte numai în Austria și Elveția?
Acum nu mă refer la acei țărani care se duc iarna la ski în Austria sau chiar Bulgaria. Părerea mea e că trebuie să ai probleme cu capul ca să te duci la munte în străinătate, când munții din România sunt printre cei mai frumoși din Europa.
De exemplu, eu am muntele la nici 30 de km.Aș fii nebun să mă duc la munte în altă țară cum fac din păcate mulți gherțoi mioritici.
Mie îmi place mult la munte,să urc pe munți,să mă relaxez la umbra copacilor,să citesc în aer liber. De ce m-aș duce la mama naibii la mii de kilometri? Doar de fițe,ca să mă cac pe mine c-am fost nu știu unde în străinătate?
Pe cei bogați,care au foarte mulți bani,cum ar fi Elan Schwartzenberg,Patriciu, îi mai înțeleg.Dar am niște vecini care se împrumută mulți bani la bancă și au datorii și restanțe la întreținere, pentru ca să meargă anual în vacanță în străinătate.
Eu chiar nu-i pot înțelege pe românii care își fac vacanțele în străinătate.Păi cu 2500 de euro, cât plătesc pentru o săptămână de vacanță în Spania și Franța, puteau face altceva.

8 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Ce-ti pasa tie ce face fiecare cu viata lui?

Răspuns utilizator avertizat
| valentingb a răspuns:

Vezi ca sunt ţăran şi mă supăr.Eu nu fac aşa.Ca să pleci în vacanţă cu bani din credit trebuie să fii dobitoc.Ai dreptate.Dar dacă ai bani destui de ce să nu mergi undeva unde nu primeşti o ţeapă la fiecare tranzacţie, unde lumea nu foloseşte o injurie în fiecare propoziţie? unde ai servicii care îşi merita banii, mai înveţi câte ceva de la străini, altceva decât ce a spus aseara dan diaconescu sau nu stiu ce pipiţă la tv.
cu 2500 de euro puteau să facă vacanţa la noi, fără să cunoască o cultură nouă şi în condiţiile care este, le vezi şi tu.

| Reek54 a răspuns:

Cum se spune... lasa prostul sa faca ce vrea, sunt banii lui.

| Mangustă a răspuns:

Ai vazut ca toata lumea de judeca daca stai la tara? Da, da nu are nici o legatura cu subiectul dar ma deranjeaza. Sunt tone de adjective in dex care sa descrie o persoana. E adevarat ca toata lumea se gandeste la niste grasi cu caciula de lana care miros a vaca cand spun "tarani", dar daca stai la tara nu trebuie sa iesi cu vaca la pascut si daca o faci, si daca nu ai apa curenta vara ca un prost s-a gandit sa-ti unde toata gradina cand ploua tot poti sa te comporti/arati mai civilizat decat unu de oras cu tot ce-i trebuie. Faza asta e scoasa si pastrata de snobii (cum zici tu) de oras -.-
Revenind la intrebare. Nu au bani si vor sa se dea mari la vecini unde au fost. Daca te duci sa vizitezi o tara de duci pe timp de vara si o vizitezi calume nu doar 3 zile la ski cu imprumuturi in banca, doar ca apoi sa te duci la rude sa le zici unde ai fost.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Atata timp cat sunt banii mei, dobanditi intr-un mod atat legal cat si moral e treaba mea ce fac cu ei. Daca am chef pot sa locuiesc langa Marea Neagra si sa-mi fac vacantele in Dubai.Sau pot sa stau langa munte si sa plec in Tibet.Cat timp nu fur bani de la tine sau de la oricine altcineva este alegerea mea unde imi petrec timpul si in ce fel.Plus ca Romania nu are nici macar 50%din serviciile oferite in alte locatii asa ca nu ma consider nebun atata timp cat ma duc intr-un loc cu servicii superioare.

| Seby90 a răspuns:

Cand te uiti la preturile de aici si cultura din austria sa zicem, te gandesti de doua ori inainte sa dai banii la un dobitoc de pe la munte, si sa te asezi cu curu intr-o saltea plina de gandaci si la pranz sa ai paie de mancare, cand in anunt scria 5 stele all inclusiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu-i inteleg...
grandoamanie, nimic mai mult
da-i incolo, tu bucurate de muntii tai linistiti in timp ce toti se inghesuie pe crestele Elvetiene.