| CASTRAVETE112 a întrebat:

Ce părere aveți de bicicleta asta? https://carpatsport.websales.ro/......58cg4.html
Sau alta până în 1200 lei?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu prea e ok, dar mai buna nu gasesti oricum in banii aceia.
Asta macar are schimbatorul spate si manetele aferente SHIMANO. Si pneuri Kenda.
Minusuri, dar nu foarte deranjant:
Are frane mecanice dar pe disc, nu stiu cum sunt de eficiente si ce durata de viata au discurile, caci eu am hidraulice (si pe fostele biciclete am avut cu tamburi).
Suspensia fata e pe arc. Nu am avut asa ceva, dar am testat prin anul 2005 la un prieten si mi s-a parut interesant.

In principiu, daca nu joci fotbal cu ea, si nu o fortezi pe teren accidentat, ar trebui sa te tina. Si daca se va duce ceva, in afara de cuciuc sau camera care sunt consumabile, probabil pinionul va fi primul urmat de schimbatoare si manetele aferente.

Ce inaltime ai?
Ar trebui sa probezi o bicicleta cu roti de 29 inch si 19 inch inaltimea cadrului intr-un magazin cu biciclete sau articole sportive.
(eu am probat, am si cumparat-o, si acasa dupa vreo 2 saptamani de utilizare am realizat ca mai bine mi se potriveau rotile de 29 decat 27. Sau cadrul putin mai inalt macar.)

| CASTRAVETE112 explică (pentru NLS):

Romet rambler 26 nu ar fi mai bună?

| NLS a răspuns (pentru CASTRAVETE112):

Acum sari de la roti de 29 la roti de 26?
Cele de 26 sunt indicate cand ai sub 1.68 inaltime.

M-am uitat la seria Rambler pe site-ul oficial pentru ca pe site-ul indicat de tine nu a gasit nimic.

https://www.romet.pl/de/Rower,RAMBLER_26_2,10,727,731,14929,2018.html

Rambler 26 2 (298 euro) mi se pare buna de exemplu.
Pentru ca schimbatoarele, manetele schimbatoarelor, pinioanele si foile sunt SHIMANO, iar pneurile Michelin.
Din pacate butucii (alte piese foarte importante) sunt nJoy, ceva mai necunoscuta si mai putin calitativa.

Daca te-ai uitat la alt Rambler, spune numele exact si o sa verific.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru NLS):

Eu am 1, 82 si bicla cu roti de 26"; merge super in orice tip de exploatare.winking laughing

| NLS a răspuns:

In ziua de azi, bicicletele, mai ales MTB-urile (indiferent de subcategorie) si cursierele bune au preturi nesimtit de mari.

Eu in Germania mi-am luat ceva cu 1000€ si aproape ca am aruncat banii de pomana, una cat de cat buna incepea pe la 1700€.
Cam asa e si in Romania. Una decenta incepe la 1700-1800 RON.

Colegii de firma, chiar si cei din productie, au MTB-uri si de 4-5000€.

Ce ai gasi bun in bugetul tau, ar fi Trekking & Crossbike, dar presupun ca nu vrei asa ceva.

Pentru a afla daca e buna, trebuie sa stabilesti:
1. la ce vrei sa o folosesti, (ce conditii de utilizare): mai mult asfalt, drumuri normale de tara, fara multe gropi si denivelari si cu putina piatra, sau poate ai de gand sa faci trasee de munte unde intervin in ecuatie urmatoarele (mult praf, mult noroi, piatra, gropi, denivelari, poteci serpuite, etc).
Si nu uita de gradul de utilizare. Ai de gand sa o folosesti zilnic, de 3-4 ori pe saptamana, 1-2 ori pe saptamana?

2. piesele, macar cele de importanta vitala: pinioanele, schimbatoarele, manetele schimbatoarelor, suspensii (in caz ca are suspensii hidraulice), si franele e indicat sa fie nume cunoscute. In traducere SHIMANO, ROCK SHOX, etc

3. marja de inaltime recomandata pe acel site pentru bicicleta indicata de tine, (ht-29-velors-v2958c) ar trebui testata.

A mea are roti de 27. 5inch si cadru de 20inch. Si mi se pare putin mica pentru inaltimea mea de 1, 75m.
Daca a ta are roti de 29 si cadru de 19... ramane de vazut care e inaltimea ta,. DAR mai bine cauta sa testezi una in magazin cum am zis.
La firmele mai serioase dupa care m-am uitat eu, marimile cadrului sunt in general 16. 14inch, 18. 11inch, 20. 07inch, 22inch

In general firma conteaza mai putin (cand nu ai buget si pretentii) dar piesele indicate mai sus tot ar fi bine sa fie de calitate.