| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti depre cei din Republica Moldova?

20 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Romani deromanizati involuntar de a lungul anilor de catre slavi. Pacat ca deromanizarea are loc si in Romania dar cu influente de la tigani si hiene umane. Republica Moldova exista doar politic dar spiritual exista Romania. Atat! Restul sunt doar nonpatrioti ce ii dezonoreaza pe strabunii si idealul reintregirii!

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Moldovenii sunt romani.Moldovenii vorbesc aceeasi limba (limba romana), doar ca moldovenii nu prea sunt cunoscuti in alte tari cum e Romania.Ar trebui sa ne unim deoarece suntem acelasi popor, vorbim aceeasi limba.Moldova nu vrea sa se reuneasca cu Romania deoarece cred ca poprul roman este un popor prost, analfabet si mai departe nu pot continua (etc etc). Moldovenii spun ca noi suntem prosti (ceea ce este imposibil) deoarece se feresc sa SPUNA adevarul ca de fapt sunt si ei romani dar pur si simplu nu vor sa recunoasca.Vaai ca noi nu suntem ROMANI ca noi vorbeste MOLDOVENESTE rolling on the floor.Mi-ar fi rusine sa ma unesc cu moldovenii deoarece ne fac limba de ras (vorbesc mai... ).Nu sunt RASIST dar pur si simplu nu imi place cum vorbesc ei.Sunt destepti, curati, dar sunt si mincinosi deoarece nu vor sa recunoasca sunt acelasi popor.Nu au dovezi ca ei nu sunt romani.Doar vorbe in vant.Atat am avut de zis!

| anonim_4396 explică (pentru S3c0ndSh0t):

Cand eram mica, am ascultat un reportaj in care voronin spunea ca moldovenii vorbesc limba moldoveneasca, doar prostii pot crede asta, da poate mai avem niste cuvinte rusificate, dar asta nu inseamna ca suntem niste persoane inculte, sunt scoli in care se preda romana. Poate ca sunt unii mincinosi, dar nu toti, tu cati crezi ca vor sa intre in Romania, sunt mii de persoane care se chinuie sa isi faca odata cetatenii si sa scapoe de saracia ce-i inconjoara, pacat ca suntem inchisi si tinuti ca cainii, de desteptii din parlament.

| S3c0ndSh0t a răspuns (pentru anonim_4396):

O persoana apropiata mie (moldoveanca) fata desteapta cu scoala ganditoare si-a luat cetatenie romana.Deoarece a venit la facultate in Romania si pur si simplu s-a indragostit de aceasta tara.Acum aceasta persoana la ora actuala este langa mine si ma bucur ca a scapat de cetatenia moldovenceasca.Doar familia o mai leaga de acea tara.In rest nu prea...

| Wordofthat999999 a răspuns (pentru S3c0ndSh0t):

Da-i naibi de inculti, cine sunt ei sa ne judece, de parca ei sunt perfecti, oricum suntem mai dezvoltati ca tara decat cocirna lor si m-am saturat ca toata lumea sa aibă o parere urata despre noi si nu toti suntem la fel si fiecare are educatia lui, conceptia lui, stilul de viata si cum vrea fiecare sa fie.

| Rebe97 a răspuns:

Oameni...ca și noi

| romanyta a răspuns:

Ai intrebat ce credem despre Republice moldo asta ar fi ROMINIA moldovenii sunt romini doar ca unii nu vor sa recunoasca eu de exemplu sunt din REPUBLICA MOLDOVA dar consider ca sunt rominca ca sintem aceiasi nationalitate... avem ceeasi popor numit poporul romin

Răspuns utilizator avertizat
| lalalalallll a răspuns:

Sunt tot oameni, dar mă enervează accentul lor.

| anonim_4396 explică (pentru lalalalallll):

Nu este nici un accent, sunt doar niste cuvinte rusificate, sincer si eu incerc a ma debarasa de ele, incerc si mi se pare ca reusesc, toti isi conduc viata cum cred de cuviinta, inclusiv si cum le vine mai usor sa vorbeasca. cum americanii... va aduc voua cuvinte noi, iar voi le folositi, asa si cei din republica moldova folosesc rusisme, si sa stii ca nu toti sunt in urma cu asta, sunt persoane ce se cred in era lui lenin si voronin, de aia.winking

| DNSK a răspuns:

Acelasi sange, acelasi pamant sfant romanesc! concluzia o tragi singur

| dana85 a răspuns:

Oamenii sunt oameni peste tot.Indiferent de natie, exista oameni de caracter si oameni fara caracter, la fel cum fiecare popor isi are eroii sau tradatorii de neam, asa cum si graul este plin de neghina. Nu se poate generaliza.Depinde de educatia primita si de zestrea nativa a fiecaruia.

| SaveTheNature a răspuns:

Moldovenii din Republica Moldova sunt mult mai bine priviti in lumea.In Anglia, Suedia si in Italia. E bine ca atunci cand pleci in strainatate sa spui ca:
I am from Moldavia. Si ei iti vor zambibig grin

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

Si Dumnezeu ne iubeste (ma refer la moldoveni), dar prin ce ne deosebim noi fata de altii, care sunt calitatile care sunt de apreciat, asta ma roade cel mai mult, care ar fi motivele ca unii ne "urasc" (daca te uiti mai sus vei vedea despre ce vorbesc).
cei din strainatate ne zimbesc caci poate au respect fata de moldoveni, dar ce gindesc?, nu toti gindesc la fel happy

| Wordofthat999999 a răspuns (pentru SaveTheNature):

De ce mi-ar fi rusine sa spun ca sunt romanca? Doar pentru ca este catalogata tara etc, totusi de ce, nu nu o sa-mi fie rusine niciodată oriunde m-as duce si trebuie sa fii prea las sa spui o asemenea minciuna de locul unde te-ai nascut si sa-ti spun de ce, nu as avea motive am crescut civilizat intr-o familie foarte civilizata, cinstita, părinții mei nu au furat sau altele ca sa ne intretina familia ci ne-a daruit din munca lor cinstită tot strictul necesar. Nu provin dintr-o familie de criminali, de furaciosi, de betivi, retardati, nebuni etc, provin dintr-o familie normala, educata si destul de ok. N-am comis fapte rele ca sa afecteze pe cineva. Bun deci ce motive as avea sa-mi fie rusineca sunt romanca? Atata timp cat n-am facut rau la mine si daca muncesc cinstit si sunt la locul meu si vreau un viitor bun pentru mine, care ar fi diferenta, daca ala e de alta natie ala e mai bun sau ce si eu nu sunt buna de nimic doar pentru ca m-am nascut aici? Ce e cu discriminare asta? Nu va inteleg, fiecare om difera prin personalitatea sa, caracterul sau, educatia sa, temperamentul sau si viziunea sa despre viata, adica fircare isi v-a forma perspectiva sa pozitiva sau negativa, cum percepe fiecare lucrurile, si da trebuie sa fii prea incult sa spui ca ala nu-i bun de nimic doar pentru s-a nascut in acea tara, n-are niciun sens suna penibil.

| Anonimul8297 a răspuns:

Sunt sute de tipologii de oameni. Nu ai cum sa-ti dai cu parerea despre toti. So, inca o intrebare pusa de'amp...

| anonim_4396 explică (pentru Anonimul8297):

Deci eu am vrut o parere asa mai in general, nu toti la rand, asta e ruda, gata e un crestin bun bla-bla-bla.

| ValentinCN a răspuns:

Iata aici un raspuns in forma unui articol mic despre Moldova http://drept-md.com/despre-republica-moldova/

| Алина a răspuns:

Moldovenii nu prea sint romani deoarece in certificatul lor de nastere scrie nationalitatea"moldovean/moldoveanca" da traiesc pe pamint romanesc insa ei sint ruso-romani deoarece multe familii au si stramosi rusi si nu sint in totalitate romani iar din combinatia rusilor cu romanii s-au format moldovenii

| Neînregistrat_Utilizator_1989 a răspuns:

Oameni de suflet.cei care sunt la origine romani..Am vazut comentarii mai jos.Chiar au dreptate unii cand vorbesc pe forumurile lor ca romanii sunt javre..stau marturie unele comentarii. Sper intr-o reintregire..si nu pentru o chestie economica..ci pentru spiritul national.