| HarryPotter a întrebat:

Ce parere aveti despre Harry Potter? eu am citit toate cartile si mi se par absolut incredibile...primul loc pe lista cu cele mai bune carti [parerea mea]

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

Povestea este incredibila, si talentul autoarei este fantastic. nu cred ca vreo alta carte a timpurilor moderne poate sa o depaseasca.
astea fiind zise, nu cred ca Harry Potter a avut cele mai calificate comentarii posibile. de cele mai multe ori se refereau la o poveste pentru copii. cu exceptia sexualitatii care lipseste, toate celelalte teme ale literaturii pentru adulti sunt prezente, asa ca nu pot numi Harry Potter drept carte pentru copii.
este o carte complexa pe care doar o foarte primitiva viziune o poate caracteriza doar pentru copii, teme importante pentru o carte sunt tratate sub aparenta fantasticului, asa ca cred ca este o carte pentru absolut toate virstele, foarte adaptata pentru lumea noastra in care nu mai exista o granita perceptibila intre ceea ce este acceptabil si ceea ce nu e, tinind cont de diferenta de virsta.

16 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă le-ai citit în copilărie o să ţi se pară mai captivante. Când eşti adult numai au acelaş farmec dar rămân fără îndoială şi printre preferatele mele. Filmele în schimb m-au dezamăgit primele două au fost ok, dar după dacă nu ştiai ce se întâmplă în carte nu făceai legăturile. Baftă!

| Aero a răspuns:

TOTAL de acord cu thealchemist.
Imi aduc aminte de un citat de la un articol despre literatura fantasy pe Wikipedia. Parca spunea un critic ca cei care vad literatura fantastica/fantasy ca ceva de mana a 2-a sau copilaresc inseamna mai mult ca sigur ca aceia n-au citit cartea sau nu o pot intelege, si mai adaug eu: cei care nu-s atenti, cei care sunt ignoranti. Similar si cu filmele.

| Aero a răspuns:

XxXRobbyXxX, vezi ca ne-ai incurcat. Pe acest site pot exista mai multi utilizatori cu acelasi nickname, chiar si avatar.

| Slavian a răspuns:

Eu spun ca e tare personajul nostru imaginar.

| AddaXD a răspuns:

E ok, dar oricum fiecare avem gusturi diferite.

| 3thera a răspuns:

Sunt o mare fana Harry Potter, fana infocata, seria mea preferata, n-am cuvinte XD
Cartile sunt incredibile, la fel si actorii.
Harry Potter, spre deosebire de alte carti, te invata ceva.Sa fii curajos, despre prietenie si tot felul de lucruri intelepte.Pe langa cele zise mai devreme, e si o poveste originala si superba, fantastica, care te atrage(cel putin pe mine) intr-un fel de nu mai las cartea din mana, ceea ce nu mi se intampla foarte des big grin
O sa fiu trista anul viitor in Iulie, pentru ca atunci va rula 'Harry Potter and the Deathly Hallowstongueart II'. Va fi trist, pentru ca e ultimul film.
Dar JK Rowling a zis ca s-ar putea sa mai scrie ceva, macar un lexicon pentru fani, deci mai am sperante.

| Piticaaa a răspuns:

Da, asa e. Si eu am citit cartile. Sunt superbe, dar filmele sunt chiar dezamagitoare.sad Tocmai ce am terminat jocul Harry Potter and the Half-Blood Princehee hee Personajul HP ma fascineaza, dar Daniel Radcliffe nu prea...La mine, dupa HP urmeaza Saga Amurg.

| Mus1k a răspuns:

Nu te supara pe mine. eu raspund frumos la intrebarile tale nu cum faci u. te admir pentru ca ai reusit sa strangi atat de multe fundewinking. Cand o sa fii expert TPU o sa vad daca mai raspunzi la fel la intrebarile mele. se pare ca ai avut ceva cu mine de cand am pus prima intrebare... imi pare rau daca vrei sa fii asa. sorry.

| Serena1993 a răspuns:

Bun actor!happy

dar nu sunt innebunita straight facestraight facestraight face

cand eram mica imi placea sa ma uit cu tata la tv
cartii nu am citit ca nu m-a interesat

miky

Răspuns utilizator avertizat
| merry_2783 a răspuns:

Eu le am citit una dupa alta si jur ca m-au fascinat.Sunt scrise extraordinar si filmele mi au placut dar cartile sunt fantastice. Talismanele noptii ultima parte am citit o de 2 ori sincer ar mai fi fost loc si pentru a8a cam asa mi se pare.

| Mihai_2777 a răspuns:

A avut si el vremea lui ...intradevar filmele au fost bune (pentru publicu sub 15ani) cartile nu le-am citit

| aumih16 a răspuns:

Cartile sunt mai mult pentru cine doreste sa citeasca! desigur ca la cat de avansata e tehnologia in ziua de astazi poti citi cartile astea si pe net online adica scribd!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este seria mea preferata. Am citit toate cartile de vreo 3-4 ori fiecare laughing Asteptam cu sufletul la gura sa apara urmatoarea carte. aveam vreo 11-12 ani cand strangeam bani sa-mi iau cartile. mie mi-au placut si filmele si d-abia astept maine sa-l vad pe cel de-al 7-lea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie-mi plac, sunt de-abia la volumul 2, dar am mostenit cartile de la frate-meu si pot sa spun ca le citesc cu sufletul la gura. Le ador, apoi o sa ma uit si la toate filmele, desi imi este frica la ultm=imul laughing.
ma bucur ca am gasit un asa mare fan!happy