| Adry a întrebat:

Ce parere aveti despre manele si cei care asculta acest gen de... muzica?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Gandeste-te si asa: daca iti place ca si gen muzical, muzica arabeasca, turceasca sau greceasca (sau alte genuri asemanatoare cu manelele) dar nu-ti plac manelele e posibil sa ai o problema cu etnia in cauza, adica cu tiganii. Probabil un fel de rasism inconstient datorita societatii in care traim.

Din alt punct de vedere, o mare majoritate a persoanelor care asculta manele n-au educatie suficienta, sunt inculti sau au alte probleme sociale. E posibil sa nu-ti placa manelele pentru ca nu vrei sa fi catalogat ca o astfel de persoana.

Iar versurile manelelor de cele mai multe ori inspira incultura.

27 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pe mine manelele ma oripileaza. Le-am caracterizat recent intr-un alt raspuns asa ca nu reiau tema. Mira

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Auditie placuta! Gusturile nu se discuta, stii bine!

| DenissaDeea a răspuns:

Da adry.Imi place sa ascult manele si nu-numai manele ci si alte genuri de muzica, imi place muzica care ma relaxeaza si imi ridica moralul sincer:poate ca muzica,, manele,, nu e educativa pentru mine dar tot o ascult cand sint trista sau am suparari pe suflet...nu am nimic cu persoanele care nu ii place acest gen de muzica,, cu tot respectul nu au decat sa asculte cine ce vrea ce fel de muzica le place,,
Mie in general din melodiile de manele imi plac care au versuri serioase si binenteles ascul cele mai bine reusite piese,, nu ori-ce piesa la intamplare,,,
Personal cred ca fiecare e liber sa asculte orice ce gen de muzica le satisface si le place...

| Diva a răspuns:

Nu suport nici manelele si nici persoanele care asculta asa ceva

| Diva a răspuns:

Aha vrei raspunsuri concrete...pai sa vad... nu ma reprezinta
2)mi se pare un gen total aiurea niste cretini care canta numai despre bani, masini si femei oribil

| Ben. a răspuns:

Nu le/nghit nici cu o galeata de apa. iar in ceea ce priveste pe suporterii de la MICU-BEREA si MANEAUA, cat timp asculta in staulu particular imi sunt indiferenti.nu am gara q niciunu dintre astia si nu stiu dc am putea sa gasim vreodata un subiect comun.

| Ben. a răspuns:

Mai la subect gyutza.

| Ben. a răspuns:

Hai mai gyutza nu te supara. sa fii manelist nu e boala, dar e contagios. hai da/o pa fata si gata. si dup-aia sa ne dai si 9 q dedicatie speciala o manea care /ti place tie mai mult.

| MihaiA a răspuns:

E a 7`a oara cand se pune intrebarea asta.
Ascult manele, ascult house ascult vibe ascult populara. Cu ce va deranjeaza?
S-a tot facut o apartenenta a celor care asculta manele la incultura, insa multora dintre voi de pe site va dau lectii de gramatica.

PS: nu ascult decat unele manele, care chiar au ce sa spuna.

| leluc a răspuns:

Maneaua merge mana in mana cu "cocalarismul" deci si cu bautura, si cu centrul atentie (apropos de dat muzica la maxim).
Incultura si prostul gust este evident atunci cand vezi un "exemplar" manelist ca isi enumera calitatile ca fiind: masina scumpa, femeia buna, talentul si valoarea.
Opulenta de prost gust din nou este asortata cu maneaua.
Lista poate continua mult, deci motive ar fi sa-mi displaca.

| N538961518 a răspuns:

''Manelele ie viata lor'' ce sa le zici frate...fiecare cat poate.

| Paula a răspuns:

De aia oameni nu sunt egali pentru ca avem gusturi diferite, fiecare muzica are ritmu ei, si fiecare pers simte ritmu piesei cum o vrea, la unii nu-i place hip-hop-u la altii nu-i placce rap-ul si tot asa oh go on ce cont ce muzica ii daca ii distractie :X

| Adry explică:

Rog raspunsuri logice si concrete.

| Adry explică:

O completare la intrebare : De ce manelistii dau volumul tare sa auda si vecinul de la ultimul etaj?
De ce maneaua == bautura? Din cei care ii cunosc si asculta manele le c-am au si cu trasul pe gat. Cred ca explicatiia ar fi faptul ca trebuie sa fii beat ca sa-ti placa asa ceva dar este doar o presupunere...

| Adry explică:

Gyutza. Cei care iau atitudine nu inseamna ca sunt isterici.
Sa-ti explic ceva. Cand esti nemanelist si auzi o manea neuronii iti sunt deteriorati sau chiar mor si este o reactie a organismului de a stopa sursa distructiva. Probabil cei care adora acest gen nu mai au neuroni sau s-au resemnat. Scuza-ma ca gandesc asa insa nu am primit un raspuns prea inteligent de la un manelist pana acum si nu ma refer doar la aceasta intrebare.

| Adry explică:

Aici nu exista o varianta de mijloc, Gyutza. Eu stiu doua variante, ori ascuti, ori nu. Care ar fi a treia? ocazional intra tot la prima. Nici eu nu am nimic impotriva celor care asculta dar daca ar asculta in casti, sa fredoneze in gand, cum a spus si ratat.

| Adry explică:

Toata lumea asculta hip-hop desi majoritatea nu recunosc
\m/

| Sara2 a răspuns:

Toata lumea asculta manele desi majoritatea nu recunosc

| irynna a răspuns:

A mai fost pusa aceasta intrebare.sincer nu am nici o parere despre cei care asculta manele, fiecare percepe muzica intr-un anumit fel. iar daca asta e felul tau de a percepe muzica, iar tu te regasesti in el, no problem!

| amstaff a răspuns:

Nu am insulta potrivita pentru manele...ascultatorii si cantaretii sun tigani afoni fara pic de talent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna.pentru k gusturile nu se discuta.
fiecare asculta ce vrea.

eu una.nu ascult manele dar dk se mai asculta pe la o petrecere sau cv.nu incep sa fac precum o isterica...vezi doamne.nu`mi plac manelelewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adry.ma refeream la faptul ca nu am nimic impotriva acestui gen muzical. acum depinde ce intelege fiecarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Fiecare om are preferințele lui.
Și eu ascult acest gen de muzică pe lângă altele, asta înseamnă că e ceva neregulă sau ies din tipar?
Nu.
Muzica trebuie să ne dea acea stare de relaxare, de confort, etc. indiferent de genul muzical.
Audiție plăcută.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fie.intelegi ce vrei
se pare k eu nu am cu cine s m inteleghappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ascult manelehappy
si nu mai comentez nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...nu-mi place sa judec oamenii...probabil ca asta e felul lor de a fi ...nici pe mine nu ma inteleg prietenii cand vad ca ascult intr-una rock!

| indy a răspuns:

Sa fim seriosi.maneaua nu poate fi catalogata. nu exista acest gen muzical atata timp cat este o corceala ieftina de balkani (ceva muzica sarbeasca si ceva orientala ) "chestie " care a prins extraordinar de tare la cei mai slabi de...
In concluzie .nu poti numi maneaua ca apartinand unui gen muzical! cred eu