| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Norvegia? Orasul Bergen mai exact. Funda la cel mai complex raspunswinking

2 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pun pariu ca 90% din cei care-ti vor da raspuns nici n-au auzit de elhappy

| twilightforever a răspuns:

Mie mi se pare un oras cool tie cum ti se pare:
Bergen, Norvegia
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Comuna Bergen

Județ Hordaland
District Midthordland
Municipiu NO-1201
Centru administrativ Bergen
Primar (2004) Herman Friele (H)
Formă de limbă oficială Neutră
Suprafață
- Totală
- Pământ
- Procentaj Locul 215
465 km²
445 km²
0, 14 %
Populație
- Totală (2005)
- Procentaj
- Schimbare (10 ani)
- Densitate Locul 2
239.209
5,19 %
8, 0 %
534/km²
Coordonate 60°22′N 5°24′E
www.bergen.kommune.no
Datele provin de la Statistics Norway

Bergen este un oraș în județul Hordaland, vestul Norvegiei. Orașul are aproximativ 239.209 de locuitori și este al doilea cel mai mare oraș din Norvegia.

Bergen
Cartierul "Bryggen" din Bergen a fost înscris în anul 1979 pe lista patrimoniului cultural mondial UNESCO.
Cuprins [ascunde]
1 Istorie
2 Geografie
3 Politică
4 Cartierul Bryggen
5 Vezi și
6 Personalități marcante
7 Legături externe
8 Note
[modificare]Istorie

Bergen a fost fondat în 1070 de Olav Kyrre și a fost considerat capitala Norvegiei până în 1299.
[modificare]Geografie

Orașul are o suprafață de 465 km² și este situat pe coasta de sud-vest a Norvegiei, între de syv fjell (cei șapte munți). Orașul este renumit pentru nivelul înalt de ploaie/precipitație - în general, pentru fiecare zi fără ploaie, sunt două cu ploaie. Precipitație anuală medie este de 2250 mm. Cea mai lungă perioadă de ploaie neîntreruptă a fost între 3 ianuarie și 26 martie 1990, când a plouat zi-de-zi pentru aproape trei luni.
[modificare]Politică

Din 2000, Bergen este administrat de un guvern municipal (byråd în norvegiană). Guvernul este compus din cinci comisari care sunt aleși de un consiliu al orașului, autoritatea supremă din Bergen.
[modificare]Cartierul Bryggen

În forma lor actuală, depozitele de mărfuri din cartierul Bryggen ("chei", "ponton") au fost construite în 1702, dar primii comercianți germani s-au stabilit acolo deja prin anii 1230. Străinii nu aveau voie să locuiască în oraș, cu excepția sezonului de vară, dar germanii au primit permisiune specială să stea și iarna începând cu anul 1278. Comerțul din Bergen a fost astfel dominat de germani, care au intrat în Liga Hanseatică. Biroul German din Bergen era condus de un consiliu ales de comercianții germani, care aveau o societate paralelă celei norvegiene. Distincția principală era faptul că germanii erau toți bărbați, neavând voie să se căsătorească. Ucenici veneau din Germania, și într-un timp când barierele sociale erau destul de stricte, puteau să urce pe scara socială, după care se întorceau în Germania unde își întemeiau familie. În 1615 erau 119 case germane în Bryggen, dar în 1736 mai erau doar 17. Biroul german a fost închis în 1754, și înlocuit cu Biroul Norvegian- numit mai târziu Biroul Bergen- care a fost închis în 1899.[1]
Între 1172 și 1702 Bryggen a ars de 7 ori. Fiecare dată, clădirile au fost reconstruite după modelul original. În 1927, cartierul a fost numit patrimoniu național, dar a fost distrus în marea sa majoritate de o explozie puternică în 1944, și de alte două incendii (1955 și 1958).
Fundația Bryggen a fost fondată în 1962, ea având ca scop să păstreze cartierul în condiții cât mai bune.