| Sapphire a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele dependente de alcool?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoane slabe, lipsite de vointa, care aleg sa-si fie propriul dusman si nu le trebuie dusman mai mare decat sunt chiar ei!
Cand sunt atatea exemple de relele pe care le cauzeaza ori favorizeaza consumul de alcool, atat propriei persoane, cat si
altora, nu pot spune decat "...perseverare diabolicum!"
S-auzim numai de bine!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ce părere poţi avea. Ideea e ca persoanele dependente e să renunţe în timp la acest lucru. Dar asta se realizează greu. Gândeşte-te că e ca şi o boală. Ca să renunţi îţi trebuie motivaţie şi sprijin din partea celor dragi.

| anad a răspuns:

Au avut nesansa sa capete acest viciu perfid de care fara ajutorul celor din jur nu pot scapa. Eu nu condamn(multi sunt apropiatii nostri si ne doare si suntem neputinciosi in a-i ajuta!) si as dori sa poata avea sansa unei consilieri in grupuri cum fac strainii. Din pacate mai avem pana sa fie si la noi astfel de preocupari!

| darrio2007 a răspuns:

Parere foarte proasta.Acestia fac parte din specia:Homo viitorus ratatus.Aceasta specie nu va disparea niciodata.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Oameni fara viitor.

| mdaria a răspuns:

Http://jorjette.co.cc/despre-natura-umana/despre-alcoolism/...
dependenta de alcool apare în cazurile în care lipseşte ceva...persoanele dependente de alcool nu trebuiesc să fie judecate, ci ajutate să inteleaga anumite lucruri, pentru ca prima faza este cea de negare. Atata timp cat persoanele neaga ca ar ava vreo problema, nu prea se poate face nimic. Primul pas este acceptare.
Dacă ii judecăm, nu facem decat sa-i afundam mai mult in alcool. Lor le lipseste fie partea afectiva, fie intelegerea... si pentru ca nu le gasesc, le cauta in alcool, care le ofera "alinare".