| Criiss16 a întrebat:

Ce parere aveti despre Romania? Dar despre romanii plecati in strainatate? Credeti ca toti sunt la fel? Eu nu cred.toti suntem diferiti.Multi romani sunt apreciat de spanioli pentru ca lucreaza si sunt cum se cade. Cei care sunteti in tari straine imi spuneti va rog cum e privita romania? Dar romanii?happy

6 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

EU STAU IN SPANIA DE 2 ANI(AM MAI SPUS-O)SI SUNT FOARTE APRECIATA LA LOCUL DE MUNCA! FAPTUL CA SUNT DIN ALTA TARA NU MI-A CREAT NICIODATA PROBLEME DIRECTE, DIMPOTRIVA AM OBTINUT NISTE BENEFICII PE CARE IN TARA MEA NU LE-AS FI OBTINUT NICIODATA.SI AM OBSERVAT CA NU SUNT FOARTE DIFERITI DE NOI, SUNT OAMENI BUNI SI OAMENI RAI CA PESTE TOT! DAR UN LUCRU IMPORTANT NOI ROMANII SUNTEM UNSI CU TOATE ALIFIILE, SI AVEM O INTELIGENTA DE INVIDIAT DAR PACAT LA NOI ACASA NU A VAZUT NIMENI ASTA! I-AM ZIS INTRO ZI UNUI SPANIOL :NOI ROMANII AVEM CE VA LIPSESTE VOUA (CREIER)SI VOI AVETI CE NE LIPSESTE NOUA(BANII). IN GENERAL ROMANII SUNT PRIVITI BINISOR CEL PUTIN IN SPANIA, DAR AVEM, SI EI STIU, SI USCATURI!

| dulshe a răspuns:

Roamnia e tara unde mam nascut si nu as schimbao pentru nimic din lume. Locuesc tot in spania si romanii sunt priviti foarte rau de majoritatea spaniolilor. Mai sunt si oameni mai buni, dar ceilalti nici macar nu vrea sa te cunoasca mai bine, pentru ca zice ca toti suntem la fel. De exemplu, ca am venit in tara lor sa furam, sa dam in cap, sa le furam nevestele sau sotii, etc, etc. E adevarat ca sunt oameni care stiu sa aprecieze, adica mai intai stiu sa aiba rabdare sa cunoasca acea persoana.

| Ben. a răspuns:

Si eu stau in spania de 10 ani.noroc ca sunt toleranti si baieti buni, dar oricum din hoti nu ne scot.eu nu stiu in ce parte a spaniei stati voi, fiindcain madrid si barcelona nici nu poti sa ducu mana la buzunar sau nici nu poti scoate bani din automate din cauza concetatenilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania e privita ca o tara frumoasa...romanii sunt priviti ca tigani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un prieten in Irlanda si nu va doresc sa ajungeti acolo. E greu chiar daca faci banii, dupa bac poate merg si eu, dar nu stiu ce sa fac pentru ca sunt focuri de arma de la polonezi care sa rafuiesc cu alti pe acolo(rusi, arabi...), mai sunt tigani irlandezi care sunt diferiti de restul irlandezi. romanii sunt luati la p... a si au riscul oricand sa pape o bataie pe cinste. Romanul e obisnuit cu orice si daca se face banii acolo si probabil daca nu ma insor merg si eu ca vorba aia altfel suna 1700 Euro pe luna decat 200 Euro pe luna in romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in spania de 3 ani.romania reprezinta o curiozitate pentru spanioli, cel putin pentru cei pe care ii cunosc. le-am povestit multe traditii din tara mea, le-am aratat poze si le-am stranit interesul.cu privire la romani... e mai aiurea pentru ca au impresia ca noi suntem niste parliti... vb odata cu sefa mea si i-am spus ca vreau sa-fac un semineu acasa si ea mi-a spus:"pe lemne sau pe carbuni, nu-i asa? ca voi nu aveti gaze in romania!"sau cand i-am spus ca am masina de spalat ca si a ei, a ramas uimita:"pai voi nu spalati la mana?"ca i-a spus ei nu stiu cine ca suntem saraci lipiti.deci cam asa sta treaba...si exemple as putea sa mai dau multe...