| GPA a întrebat:

Ce părere aveți despre "uniformă" in liceu?

Sincer, n-o sufăr și oricât aș fi de obligat s-o port n-as fi tentat sa fac asta. Când văd uniforma sau îmbrac aceasta ținută absolut incomodă/ridicolă, mă simt în adevăratul sens al cuvântului "cocalar", nu că nu aș fi primit aceste reproșuri din cauza "vestimentației școlare". De atunci refuz să port așa ceva. În primul rând îmi strică imaginea! Pot sa fiu șantajat pentru treaba asta, nu mă ating de acea costumație cât mai sufăr 2 ani(clasa a x-a). Accept cămașa albă, dar în rest ajung pe foc.
Nu mă interesează ce-mi spune "comunistul" de tc meu, pot sa ajung și-n stradă din pricina asta, chiar nu mă interesează.
Ma-mbrac cum mă simt bine, nu cum-si dorește liceul sau chiar tutorele.
Uniforma conține : pantaloni negrii, cămașă, vestă, cravată,sacou(opțional).

De obicei ma-mbrac in tricouri/bluze albe și blugi sk.
Uniforma este un chin, un coșmar. Nu vreau sa mai trec prin momentele de cumpănă datorită ei.

Dacă-ți fi in locul meu, n-ați putea suporta uniforma.
Aceasta nu este doar părerea mea, ci a întregului colectiv happy. Poate ne revoltăm in final și schimbăm regulamentul.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ma mira afirmatia ta: "nu este doar părerea mea, ci a întregului colectiv".

Voi ce faceti la scoala? Doar dormiti si chiuliti?
Aveti un consiliu, in care sunt membrii alesi SI din partea voastra, ai elevilor!
Reprezentantii vostrii au si drept de VETO cand se iau asemenea hotarari, care afecteaza pe elevi, dar nu sunt impuse 100% de legile tarii!
Puteti discuta intre voi ce tinuta decenta doriti, care sa reprezinta scoala voastra, sa nu va fie rusine de ea. Faceti o propunere scrisa, cu desene explicative si inaintati-o Consiliului scolii!
Daca este buna, atunci va fi acceptata si de profesori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare normal sa fie o anumita uniforma.Ca la unii e mai exagerata, nepotrivita cu varsta etc, asta e alta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider că nu ar mai trebui purtată o anumită uniformă în liceu și nici în școala primară/generală. Totuși, ar trebui să fie o limită a decenței; fără ținute vulgare, extravagante sau ridicole.

| RzV28 a răspuns:

Eu cred ca daca te duci in blugi decenti, nu rupti si o bluza alba sau neagra nu te va observa mai nimeni ca nu poti uniforma si nu se va lua de tine. Nici eu nu am suportat uniforma in timpul liceului chiar daca era obligatorie. Doar prima saptamana mergeam in uniforma recomandata dupa mereu cu o bluza alba sau neagra ca sa nu fiu diferit fata de colegii care veneau si sa ies in evidenta in fata profesorilor si nu am avut niciodata nicio treaba. Dar parca exagerezi putin spunand ca iti strici imaginea si poti fi santajat. Hai sa fim seriosi cei care au o meserie si poarta mereu costum isi strica imaginea? Ba dimpotriva sunt apreciati asa si elevii, nu cred ca in incinta liceului iti strici asa zisa imagine daca esti imbracat cu o camasa cand majoritatea de pe langa tine sunt imbracati la fel, prea putini baga in seama cum sunt imbracati altii de prin liceu.

| Aimwork a răspuns:

Asta cu uniforma chiar e veche.
Atata timp cat nu iti dau ei hainele in sine le poti alege si sorta cum iti sta bine. sa te imbraci elegant nu e asa rau dar daca e uniforma data de ei sunt 100% de acord cu tine.

| Alexandru_Valentin_1999 a răspuns:

Nici eu nu am suportat uniforma în liceu. Dar mie mi se pare corect așa, scoala fiind o institutie. Totuși părerea mea ar fi ca conducerea si consiliul elevilor sa ajungă la idee comună de uniforma, ceva decent dar și modern.