| Oancea_Casiana_1993 a întrebat:

Ce pot face cand am timp liber? Mor de plictiseala.

Răspuns Câştigător
| Koalamrr a răspuns:

Nu știu cum ai tu timp liber ca eu nu mai pot de atata munca, dar iti spun totusi niste modalitatI
1 iesi la plimbare
2 discuta cu niște prieteni
3 uite te la un film bun
4 iesi in gradina/gradinareste
5 joaca te pe pc
6 plimba te cu rolele, cu bicicleta
și multe altele
citeste...

10 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Citeste.uita-te la seriale, scrie, ai grija de un animalu, iesi pe afara

| Salahadin73 a răspuns:

Poti citi.

| minrest a răspuns:

Citește. Citești ce îți place, dar încerci sa te îndrepți spre literatura Bună. Citește marile romane în special, nu o sa mai ai treaba cu plictiseala. Eu am uitat Cum e sa fi plictisit. Buna seara.

| matrix100 a răspuns:

Sport

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Uneori, lipsa de activitate, zilele intunecate si reci sau lipsa chefului de viata ne pot aduce stari depresive, plictiseala sau senzatii stranii, de inutilitate si apatie. Si atunci cautam lucruri care sa dea senzatia de bine, de fericire. Iata mai jos 10 sfaturi pentru momentele in care te plictisesti.
1. Creaza o noua provocare in viata ta
2. Invata
3. Citeste, joaca-te, inventeaza
4. Corespondeaza
5. Exerseaza
6. Ajuta persoanele care au nevoie de tine
7. Gateste, fa prajituri
8. Mediteaza
9. Inventeaza jocuri de budoar
10. Fa-ti planuri de viitor
11. Citeste
12. Deseneaza/picteaza
13. Danseaza
14. Fa curat
15. Canta
16. Fa ORIGAMI
17. Inoata
18. Joaca-te cu plastilina
19. Odihneste-te
20. Uita-te la filme

Cert este că nu poţi face nimic să ajungi în starea de plictiseală, acest sentiment apare pur şi simplu. Odată instalată în viaţa ta, trebuie să accepţi ideea existenţei sale. Apoi, trebuie să vrei să tragi foloase de pe urma plictiselii.
Fă-ţi curaj şi renunţă, pe rând, la unele lucruri pe care le faci în mod obişnuit. Spre exemplu, poţi uita pentru câteva zeci de minute de telefon. Fie că e vorba să nu mai vorbeşti la telefon când călătoreşti sau atunci când aştepţi la coadă la cumpărături.
Poţi controla plictiseala, dar pentru acest lucru trebuie să-ţi conştientizezi obiceiurile zilnice. Aruncă o privire pe agenda ta de lucru şi vezi unde crezi că poate interveni plictiseala.
Rezolvă sarcinile care îţi sunt cu adevărat utile şi „scapă" de cele pe care le făceai doar pentru a-ţi omorî timpul. Acestea sunt producătoare de plictiseală.
În acest fel, în încercarea de a căuta să îţi oferi un timp pentru a te plictisi vei descoperi că ai ajuns în stadiul unei discipline adevărate.
Ser ca te-am ajutat! happy happy happy

| Oancea_Casiana_1993 explică:

Fac deja 3 sporturi

| Oancea_Casiana_1993 explică:

Crede-ma ca nici eu nu stiu

| Luchyan_Dumitrescu_1968 a răspuns:

Puteti sa cititi. Si daca nici acest lucru nu sunteti dispusa ca sa il faceti, Puteti sa va rugati la Dumnezeu.