| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti face in timpul liber... daca nu ai bani...computer...televizor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! pe vremuri participam la un Cenaclu literar si la un altul SF, intrare libera si gratuita;
in studentie nu aveam televizor dar aveam prieteni cu care jucam mai ales iarna : GO, Scrabble, Canasta, mima (intre 19 si 26 de ani, dar e valabil la toate varstele);
de unul singur : cuvinte incrucisate, anagrame;
in anumite orase exista Internet gratuit la biblioteca...;-)
plimbari si nu numai;
mici activitati pentru a face bani de buzunar (baby-sitting, distributie de ziare sau publicitati, cumparaturi pentru vecini, etc.);
activitati de benevolat si / sau de voluntariat impreuna cu asociatii sau ONG-uri!
(...)

14 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Exista la biblioteci posibilitatea de a consulta periodicele, de imprumutat carti pentru acasa. De asemenea ar fi, tot la biblioteci, internetul gratuit - (noi la biblioteca de la Deva avem o sala de internet gratuita, Biblionet) unde poate oricine din judet.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vroiam sa zic, poate oricine sa acceseze internetul gratuit. Tot aici sunt si cursuri gratuite de utilizarea calculatoarelor. In afara de asta mai sunt si alte posibilitati. Poti sa-ti umpli timpul liber cu ceva util si de ajutor pentru altii, asa cum a spus si carra. Este un poveste pe net care spune ca un somer incearca sa isi gaseasca o slujba la o mare companie de calculatoare ca om de serviciu. Aproape la finalul interviului i se cere adresa de mail unde sa il instiinteze. La raspunsul lui ca nu are asa ceva este refuzat din start. Acesta mergand spre casa, cu ultimii bani, cumpara niste struguri si, in loc sa-i manance, merge din casa in casa si ii revinde facand un profit. A doua zi la fel... in cativa ani ajunge un mare om de afaceri si este intervievat de catre un ziarist care il intreaba la sfarsitul interviului la ce adresa de mail sa-i trimita interviul sa-l revada inainte de a fi tiparit... iar omul de afaceri ii spune ca el nu are adresa de mail... Ziaristul mirat zice : Fara internet si mail ati realizat atatea, ma intreb cate alte lucruri marete ati fi facut daca ati fi avut?!

carla
| carla a răspuns:

Iesi la o plimbare cu iubitulsau iubita, dai o fuga pana la bunici la tara, alergi prin parc, citesti o carte buna, joci carti cu pritenii, gatesti, rezolvi integrame..sau vizitezi un prieten care are si bani si computer si televizor:-)))

| stardeea a răspuns:

Mie imi place sa dorm laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

iei un pix si o hartie si faci planuri de viitor...;-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesti, te plimbi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te distrezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu dat o idee am si televizor si computer dar m-am saturat de ele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-as invita prietenii la o plimbare sau as citi o carte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa citesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm. pur si simplu iesi la o plimbare. intr-un loc dragut. pun pariu ca sunt destule locuri. sa dau cateva exemple? bineinteles, vesnicul parc, prin centru, la mall < doar ca sa privesti, iar cand vei avea si banii necesari te vei intoarce > sau de ce nu... pe bloc. nu stiu cum vi se pare voua, dar pentru mine e absolut genial. iti mai iei si cativa prieteni si clar, nu ai cum sa te plictisesti. altceva? hmm, da cum au zi si atlii, citesti, gatesti, meditezi laughing nu stiu.

| anwtza a răspuns:

Daca esti la tara iei o patura si te intinzi sub un copac la umbra si citesti o carte interesanta iar daca esti de la bloc te intalnesti cu prietenii la un suc

| anwtza a răspuns:

Ii inviti pe cei dragi la tine acasa si iti propui o excursie cu ei

| FaRaViseRek a răspuns:

Joaca-te cu mausul laughing