| NumePublicExistent a întrebat:

Ce puncte ar trebui sa ating intr-un proiect despre "Mediul natural al Muntilor Alpi"?

1 răspuns:
| Badgirl117 a răspuns:

6. Obiectivele de protectie a mediului, stabilite la nivel
national, comunitar sau international, care sunt relevante
pentru plan si modul in care s-a tinut cont de aceste
obiective si de orice alte consideraţii de mediu in timpul
pregătirii planului
6.1. Obiectivele de protectie a mediului, stabilite la nivel national, comunitar sau
international, care sunt relevante pentru plan
6.1.1.Obiectivele politicii de mediu ale UE
Aderarea României la structurile UE impune transpunerea în legislaţia română a aquis–
ului comunitar, implementarea şi controlul implementării legislaţiei specifice.
Politica Uniunii Europene şi actiunea sa asupra mediului pot fi schiţate prin programele
sale de acţiune asupra mediului începute în 1973.
Decretul unic european şi Tratatul Maastricht au stabilit obiectivele fundamentale de:
- protecţie şi îmbunatăţire a calităţii mediului
- contribuire la protejarea sănătăţii umane
- asigurare a unei utilizări prudente şi raţionale a resurselor naţionale
Sub Maastricht, Curtea Europeană poate impune amenzi unui stat membru care nu a
reuşit implementarea legii UE şi punerea în vigoare în întregime a acesteia.
De asemenea, principiile "poluatorul plăteşte" şi "pagubele asupra mediului trebuie să fie
rectificate la sursă" sunt identificate în articolul 130 din Decretul Unic European.
Al şaselea program de acţiune în domeniul mediului al UE "Mediu 2000: Viitorul nostru
comun, şansa noastră", pune accentul pe prevenirea poluării factorilor de mediu, în special a
apelor, realizarea unui plan de gestiune a deşeurilor, utilizarea durabilă a resurselor naturale.
Programul este parte integrantă a strategiei de dezvoltare durabilă a Comunităţii Europene
6.1.2.Programul de guvernare 2005-2008
In cadrul Programului de guvernare 2005-2008, sunt cuprinse o serie de obiective în
domeniul dezvoltării regionale, amenajării teritoriului, turismului şi protecţiei mediului a căror
realizare va contribui în egală măsură şi la dezvoltarea turismului. In continuare, prezentăm
succint aceste obiective.
La punctul „D. Conservarea capitalului natural", plecând de la conceptul că dezvoltarea
spaţială comprehensivă şi durabilă depinde de conservarea biodiversităţii şi de aplicarea unor