| Nik_8320 a întrebat:

Ce putem face impotriva degradarii mediului inconjurator?

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Recicland hartia salvam copacii.
Trierea selectiva a deseurilor reciclabile la punctele de colectare.(PET uri, hartie si ambalaje din carton, sticla, materiale feroase si neferoase, aparate electrocasnice...)
Economie la gaz si electricitate.
Plantarea de arbori.

assiris
| assiris a răspuns:

Putem face foarte multe. Trebuie doar sa facem cite ceva, chiar si daca aruncam o punga de plastic unde trebuie sau nu o folosim preferind altceva ecologic este mult. Dar mai multe despre asta poti citi daca intri pe: http://ecosapiens.ro/

| laura2009 a răspuns:

Poti sa ajuti in campania verdis...inca nu este pusa pe picioare...mai avem de lucrut la brosura si insigna... daca ai idee...contacteaza-ma pentru detalii acelasi id...iti multumim si te asteptam cu noi ideei si comunicari despre campania Verdis!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa reciclam, sa nu lasam lumina aprinsa atunci cand plecam de acasa, sau apa pornita atunci cand nu o folosim, sa incepem sa cumparam produse ecologice, sa nu ne lasam gunoaiele prin padure dupa ce ne-am chiftuit la un gratar, sa nu aruncam din "BMW" gunoaie. Putem face multe, ceea ce ne trebuie noua este bunul simt happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa nu aruncam gunoaie, sa mergem mai mult cu bicicleta role in loc de masina sau motocicleta pentru ca poluezi earul. Sa plantam plante ad copaci etc sa cumparam pungi te material in loc de cele de plastic, sa nu aruncam nimic in rauri etc si aste asunt doar cateva exempte dar sunt si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui ca oameni care au cani sa stranga gunoiul cainelui cu o lopatica si o matura si sa le puna in punga apoi sa le arunce in gunoi. Daca plecam in padure pe camp etc sa strangem gunoiul dupa noi.Pentru caini sa fie un spatiu amenajat unde caini isi treburile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

R

| blojualex2009 a răspuns:

Putem proteja mediul inconjurator nu mai aruncam harti pe jos sa nu se mai defriseze padurile