| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce rol au degetele de la picioare?

Răspuns Apreciat de Editori
| HerculePoirot a răspuns:

Metatarsienele(degetele de la picioare cum le zici tu) au doua roluri foarte importante.In primul rand participa la sustinerea corpului prin intermediul boltei plantare care formeaza niste stalpi care vin in legatura cu degetele propriu-zise, iar cel de al doilea rol este de locomotie.Cum ai merge, alerga daca nu ai avea metatarsiene care sa faca flexie? Ai cadea in botlaughing)

| Superior a răspuns:

Si cica la evolutionisti ca sunt urmari inutile ale evolutiei laughing)

2 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

Te ajuta sa prinzi telefonul daca il ai prea departe, si sa mergi.

| Demetrov a răspuns:

Ma ajuta sa joc fotbal