| Eigei a întrebat:

Ce rol au ghilimelele?

Răspuns Câştigător
| mikutza20 a răspuns:

Ghilimelele sau semnele citarii('')sunt semne grafice pe care le intrebuintam atunci cand reproducem intocmai titluri, cuvinte, enunturi sau texte scrise, spuse sau gandite de cineva.

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Evidentiaza,te anunta si marcheaza un citat, o fraza care apartine in totalitate unui om sau unei carti.

| Deeaa a răspuns:

Ghilimelele sunt semne grafice care sunt folosite de regula pentru a marca un fragment spus de cineva intocmai cum a spus acesta.
Funda?

| BracKMyhay95 a răspuns:

Ele sunt personajele principale.

| ssaabbiinn a răspuns:

SEMNELE CITĂRII (GHILIMELELE) - (" ") sunt semne grafice care se folosesc atunci când se reproduce întocmai un text spus sau scris de cineva. Semnele citării se pun la începutul şi sfârşitul unei citări.

| rameshwaram a răspuns:

Au rolul de a evidentia un citat / pasaj exact asa cum a fost scris, se mai folosesc pentru a scrie un titlu de carte

| GeoUzzy a răspuns:

Semne grafice care se folosesc atunci când se reproduce întocmai un text spus sau scris de cineva. Semnele citării se pun la începutul şi sfârşitul unei citări.

| RrrRoberta a răspuns:

Ghilimelele au rol atunci cand trebuie sa redai un anumit fragment dintr-o povestire.Se deschid jos si se inchid sus. Sper ca te-am ajutat. Fundaaa?

| mikutza20 a răspuns:

Ghilimelele sau semnele citarii('')sunt semne grafice pe care le intrebuintam atunci cand reproducem intocmai titluri, cuvinte, enunturi sau texte scrise, spuse sau gandite de cineva.

| PewdiepieZone a răspuns:

Ghilimelele (sau semnele citării) sînt semne grafice pereche, folosite de regulă pentru a marca un fragment reprodus întocmai după cum a fost spus sau scris de cineva. Ele se plasează la începutul și la sfîrșitul pasajului citat, indiferent de lungimea acestuia, deși unele stiluri de redactare pot prevedea și alte reguli. Ghilimelele se pot folosi și în alte scopuri, de exemplu pentru a marca o denumire, un titlu, o ironie etc.

| Silivastru_Oana-Maria_1993 a răspuns:

Scopul principal al ghilimelelor în limba română este de a marca un citat. De exemplu, în piesa O scrisoare pierdută, personajul Pristanda spune:

― Nevasta zice, pardon: „Dezbracă-te, Ghiță, și te culcă."

Un alt scop al ghilimelelor este acela de a marca folosirea ironică a unui cuvînt sau a unei expresii sau în general de a sublinia ideea că acestea se folosesc cu un alt sens decît cel obișnuit sau într-o manieră neconvențională:

Deținuții au primit „masa de seară", adică o zeamă lungă și cîte un colț de pîine uscată.
ADN-ul este „rețeta" necesară sintezei de proteine.
Ghilimelele se folosesc pentru a menționa cuvinte (prin contrast cu a le folosi), mai ales în condițiile în care nu este posibilă aplicarea caracterelor cursive, preferate pentru astfel de cazuri:

Pisica este un mamifer. (Cuvîntul pisica e folosit efectiv, cu sensul obișnuit.)
„Pisica" este un substantiv. (Cuvîntul pisica este doar menționat, în calitate de cuvînt.)
Tot ghilimelele se mai folosesc și pentru a marca titlul unei opere literare, muzicale etc., în special cînd e vorba de o lucrare de dimensiuni reduse sau care e parte a unui ansamblu mai mare:

poezia „Somnoroase păsărele" a lui Eminescu
bagatela „Für Elise" a lui Beethoven
episodul „Cîntecul sirenei" din filmul Toate pînzele sus!
Similar, ghilimelele marchează denumirea altor entități: Festivalul Internațional „Cerbul de Aur"

De asemenea, ghilimelele se folosesc pentru a marca numele unor personalități atunci cînd acestea apar în denumirile unor instituții sau evenimente:

Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza"
Universitatea Populară „Nicolae Iorga"
Festivalul „George Enescu"