| BabyPink a întrebat:

Ce semnifică numele vostru real?
La mine, >Andreea-Războinică happy

38 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Razvan a răspuns:

Numele meu inseamna simplitate.
Nu prea ma reprezintahee hee

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Alexandra - apărător a bărbaţilor/oamenilor

| Bishop a răspuns:

Protector al barbatilor/oamenilor si celalalt prenume, urmasul lui Hristos laughing

| JeSa a răspuns:

Mihaela=ocrotiretonguebatting eyelashes

| User a răspuns:

Paul = mic, umil.

| BabyPink explică:

Aici găsiţi semnificaţia numelui :)
http://anti-plicti.blogspot.com/......umele.html

| cretzufinish a răspuns:

Gabriela- de la nume de arhanghel Gavriil, nume ebraic ce semnifica "Dumnezeu este puterea mea"

| lunarwolf a răspuns:

Arina.
Prenumele feminin Arina este o varianta ruseasca a numelui Irina. Irina este un prenume feminin popular astazi ce reproduce grecescul "Eiran" sau "Elre'na", a carui semnificatie era clara pentru ca substantivul corespunzator, "eire'ne", inseamna "pace".

Ca nume propriu "Eiren" era prezent in Grecia antica si apartine mitologiei. "Eire'ne" ("pace"), Eunomla ("disciplina") si Dike ("dreptate") sint binecunoscutele chore, fiice ale lui Zeus si ale lui Themis, ce ocrotesc natura sau pazesc locasurile ceresti din Olimp, chemand sau alungind norii. Variante: Engl. Irene, tr. Irine, magh. Irtaeasz, bg. Irina, Erina, rus. Irina, Orina, Irinil.

| MisterKat a răspuns:

Daniel - Cred ca inseamna ceva de genul "Cuvantul lui Dumnezeu"...

| Ramonaaaa a răspuns:

Gabriela-Dumnezeu este puterea mea
Ramona-vine din spaniola.De la Raymond si inseamna ragin=sfat si mund=protectorhappy.

| TipulVerde a răspuns:

Marius - de la Marte, zeul resboiului la romani happy

| OnWeed a răspuns:

Daniel - in ebraica Daniyel care inseamna "Judecător este Dumnezeu", desi nu mi se pare prea importanta semnificatia numelui thinking

| OanaG a răspuns:

Oana-nume evreiesc care inseamna "gratia favorita" straight facelaughing

| Ionutzsa a răspuns:

IOANA [ebraica] Yochanan = Dumnezeu este milos
ROXANA [persana] = zori de zi :X

| Elena_1106 a răspuns:

Elena-raza de soare
Catalina-pur

| Zâmbărici a răspuns:

Elena-raza de soare

Izabela-->vine de la numele Elisabeta care in ebraica inseamna promisiunea lui Dumnezeu.

| amc a răspuns:

Mariana-copil doritstraight face...

| Helene a răspuns:

Elena-raza de soarelove strucklove struck
Nici nu ma regasesc, sunt mai de graba o fire dinamica si extrem de amuzantalove strucklove struck

| Iustina17 a răspuns:

Iustina=cel care gandeste corect

| adellina a răspuns:

Adelina-nobila love struck

| oky a răspuns:

Nu stiu si sincer nu ma intereseaza.

| DeeeaA a răspuns:

Delia-insula greceasca

| biank98 a răspuns:

Nu stiu dar al meu vine din italiana si inseamna alb (bianca-blanca)

| Crs a răspuns:

Cristina - "urmasul lui Cristos"
Curios, caci nu cred ca dumnezeu straight face

| BuLLetBtwin a răspuns:

Cristi>sinceritatea

| Katalynutza99 a răspuns:

Catalina-Hecate zeita greaca a magiei acesta e primul nume al meu
cristiana-urmasul lui Hristos acestea sunt numele mele si semnificatia lor

| someone_8322 a răspuns:

Bianca - alb parca laughing

| Nimic special a răspuns:

Auzi Elena raza de soare, deci va roglaughing

| Licurici_7465 a răspuns:

Diana [[ de la Artemis, zeita vanatorii si a lunii]]
kiss