| JayLeno a întrebat:

Ce semnificatie au initialele o. k?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Oll Korrect.

17 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

in general inseamna "bine"...adica..."ok" doar ca unii pun punct dupa litere.Alta semnificatie nu cunosc

| dudu_4306 a răspuns:

Eu stiu ca se scria Okay, dar lumea scrie ok pentru ca se pronunta la fel.

| stardeea a răspuns:

eu cred ca de la Okey-dokey

| CAsToReL a răspuns:

0 kills

| Sorin_8124 a răspuns:

initialele ''ok'' vin din engleza insemna ''bine''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Okay, abreviat OK = aprobare, confirmare. ca adjectiv inseamna acceptabil, adecvat, in regula. ca interjectie poate desemna conformitate (ok, (bine) voi face asta.), un acord, (bine, asta e bine), o dorinta de a calma pe cineva ( bine, e bine asa..., nu e chiar asa rau, e bine). Ca un substantiv şi verb înseamnă "avizul conform". ( "seful da okayed de cumpărare", am okay-ul...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe timpul războiului de secesiune, cand veneau acasă trupele fără peirderi, se ţinea o tăbliţă sus pe care era scris :"0 Killed".
De aceea înseamnă expresia "OK." că este totul în ordine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"OK" vine de la "0 kills". In timpul nu-stiu-carui razboi din America se afisau zilnic liste cu ranitii si mortii din ziua respectiva. daca nu erau morti intr-o zi pe lista se scrie "O Kills". De aici vine O. K.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat! O. K. sunt initialele unui nume. Oliver K...(nu stiu numele complet). Acesta avea o firma de incaltamine si daca acestea erau bune facute in fabrica se scriau pe cutie initialele lui O. K. Daca nu se aruncau. De acolo vine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O. k sunt initialele unui nume, nu cunosc numele era un functionar de la banca si tot ce facea era perfect, daca el scria ok pe bilanturi atunci nu mai trebuiau verficate nici macar de fisc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un avocat american, dupa ce a rescris un contract la mina, a scris pe oll korect (este la fel cu cel vechi-ceva de genu). asta era prin anii '50. asta e varianta corecta (iulia sa traiasca- prietenii stiu de ce)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0(zero) killer [pace][totul bine]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Initialele ok provin din cuvantul grecesc ola kala care inseamna fortebine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O. K./OK vin de la cea mai populara marca de suc acidulat al incasilor "Omega Kokaiyna". Sunt documente, care pot dovedi acest lucru, ele dateaza inca de dinaintea creeari acestei lumi. In acest moment, documentele sunt in posesia "Marmotei", entitatea care, fara sa poesedeze un corp fizic, putea inveli ciocolata in staniol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Natalia stie deja ce inseamna cuvintul o.cahappy