| betti a întrebat:

Ce sint scoicile? Ma refer si la alea de pe uscat si la alea din ocean care au perle.Adica vreau sa stiu daca sint fiinte sau nu!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Alea din apa, care fac si perle(unele, ca nu fac toate) sunt fiinte, cele de pe uscat, care le vezi pe plaja, nu mai sunt fiinte, pentru ca au murit si au ramas doar capacele.Cati ani ai puisor?

4 răspunsuri:
| dadaina a răspuns:

Da, sunt fiinte. Fac parte din grupa molustelor, animale nevertebrate (fara schelet). Scoicile au corpul moale dar sunt invelite intr-o manta in care se produc substantele ce formeaza chochilia. Ceea ce vezi tu pe usat sunt cochiliile de la scoici aduse de valuri, fara molusca in ele. Cele din ocean la fel, perlele se formeaza cand un corp strain patrunde intre cele doua chochilii ale molustei. Odata ce este blocat, obiectul (firicel de nisip, paraziti), din interiorul chochiliei este inconjurat de izolat si calciu si astfel apare perla.

| yadora a răspuns:

Scoica face parte dintr-o familie numeroasă şi ramificată, cea a moluştelor. Această familie reprezintă, după artropode, a doua mare grupă de nevertebrate (animale fără schelet), existând peste 50. 000 de astfel de specii. Scoicile se găsesc atât în râuri, lacuri, cât şi în mări şi oceane.Ca toate moluştele, scoicile au corpul moale, dar sunt dotate cu o manta, în care se produc substanţele din care se formează cochilia. Aceste moluste îşi creează respectivul înveliş de protecţie din carbonat de calciu, astfel că respectiva cochilie continuă să crească pe toată durata vieţii animalului. Studiul scoicilor se numeşte conchiliologie.

| betti explică:

Multumesc la toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numesc moluste bivalve si sunt fiinte.