| BiancaByaBianca a întrebat:

Ce superstitii pentru Craciun si pentru seara de Revelion stiti?

5 răspunsuri:
| LarisaAndreea a răspuns:

Sarbatorile de iarna sunt un prilej de bucurie pentru oricare dintre noi. Batranii spun ca anumite intamplari legate de aceste sarbatori au anumite semnificatii. Nici anumite semne legate de vreme nu sunt ignorate. Acestor intamplari le este acordata o importanta deosebita in anumite regiuni ale tarii. Se spune ca nu este bine sa porti pantofi noi in seara de Craciun; copiii care se nasc de Craciun sau de Anul Nou sunt mai norocosi; daca faci baie in ziua de Craciun vei fi curat tot anul, dar nu este bine sa te speli in prima zi a anului nou; se mai spune ca nu este bine ca intre Craciun si Anul Nou sa cosi, sa tricotezi sau sa speli rufe. In prima zi a Anului Nou nu este bine sa imprumuti bani, deoarece se spune ca vei da bani tot anul, este semn rau daca stranuti in seara de Anul Nou, la fel si daca spargi ceva. Nu este bine sa mananci pui in seara de Anul Nou, in schimb aduce noroc sa mananci carne de porc sau linte. Este bine ca in seara de Anul Nou sa lasi o lumina aprinsa pana a doua zi, se spune ca vei avea tot anul luminat. In dimineata de 1 ianuarie se pun bani de argint in apa cu care se spala membrii familiei. Culoarea cea mai aducatoare de noroc si pe care este bine sa o purtati in noaptea de Anul Nou este rosu. Tot in noaptea dintre ani este bine sa ai bani la tine, astfel vei avea bani tot anul. Acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel. Este bine ca de Anul Nou sa iti pui o dorinta, ea ar sanse mari sa se indeplineasca. Pentru cei indragostiti este bine ca si de Craciun si de Anul Nou sa aiba in casa vasc. Aduce ghinon sa agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa si sa intorci fila de calendar inainte ca ziua sau luna sa se incheie. Primul om care va va trece pragul in prima zi din noul an va influenta tot anul. Persoanele blonde sau roscate aduc ghinion, persoanele brunete aduc noroc, la fel si prima persoana care va suna sau va bate la usa in prima zi din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos. Este bine ca pe 1 Ianuarie sa purtati ceva nou. Ai noroc in aceasta perioada daca: rastorni cutia cu chibrituri, daca versi vin pe masa, daca iti tiuie urechea, daca dai de pomana, daca atingi cocoasa unui cocosat. Superstitii legate de vreme: daca incepul lunii decembrie va fi geros, batranii spun ca asa va fi vremea zece saptamani inainte; cand cainii latra la luna, se anunta ger mare; daca iarna aceasta este grea, anul ce urmeaza va fi un an manos; zapada multa si gerul din decembrie vestesc grau si bucate din belsug; daca la inceputul lunii noiembrie a plouat, se spune ca saptamana Craciunului va fi geroasa; zapada multa de pe pomi vesteste muguri putini pe pomi in primavara; daca luna ianuarie va fi calda, atunci anul ce urmeaza nu va fi manos. Daca in ziua de Craciun cerul este senin atunci anul ce vine va fi un an roditor, iar daca bate vantul de Craciun, se anunta un an cu ghinion.

| mysterious a răspuns:

Iata cateva superstitii de care trebuie sa tineti seama in perioada sarbatorilor de iarna:

- Copilul nascut in ziua de Craciun va fi norocos toata viata
- Daca ninge in ziua de Craciun inseamna ca va fi vreme frumoasa de Paste
- In Grecia oamenii dau foc in ziua de Craciun pantofilor vechii pentru a izgoni raul din anul ce urmeaza

- Mananca un mar in ziua de Craciun ca sa fii sanatos tot anul viitor
- Cei care mor in ziua de Craciun se duc in Rai
- Aduce ghinion sa canti colinde de Craciun in oricare alta perioada a anului
- Plantele verzi sunt simbolul reinoirii si trainiciei vietii si din acest motiv sunt folosite pentru decorarea casei de sarbatori. Plantele verzi mai simbolizeaza si intoarcerea primaverii la sfarsitul anotimpului rece. In zilele noastre, bradul impodobit este simbolul acestor credinte.

- In Ajunul Craciunului, gospodarii isi strang din sat tot ce au dat imprumut, ca sa-i gaseasca Sarbatorile cu toate in gospodarie.
- Femeile pun in apa in care se spala o nuca, pentru a fi sanatoase ca nuca, si un ban, ca sa fie bogate.
- Gospodarii pun mana pe toate uneltele din curte, ca sa le foloseasca sanatosi si cu spor in noul an.
- Tot de Craciun, se pune o potcoava in galeata cu apa si apoi apa este data la vite, ca sa fie tari ca fierul.

- Cat tin zilele de Craciun, furca de tors este ascunsa, fiindca se crede ca cel care o va vedea ar putea fi muscat de un sarpe lung si gros ca furca.
- In aceasta zi painea se asaza sub masa pentru noroc, iar sub fata de masa se pune pleava de grau, pentru belsug.
- Impotriva deochiului si farmecelor, in cele patru colturi ale mesei se pun usturoi si seminte de mac.
- Cosurile caselor se scutura, iar funinginea se pune la radacina vitei-de-vie si a pomilor, pentru rod bogat.

- Traditia spune ca de Craciun se deschide cerul si este vazut, de catre cei buni, Dumnezeu stand cu sfintii si ingerii la masa.
- In aceasta zi, se spune ca boii vorbesc intre ei, dar celor care ii asculta li se tulbura mintile.
- Fetele, dupa ce se spala, isi pun un pieptene si usturoi sub perna, ca sa isi viseze ursitul.
- Pentru a-l visa pe cel ursit, fetele pun tot felul de mancaruri sub geam. Exista credinta ca ursitul va veni sa guste din ele si astfel il vor vedea.

- In unele legende, se spune ca unul dintre animalele alese de Maica Domnului este broasca. Aceasta a fost cea care a vestit Sfanta Nastere. Drept urmare, trupul broastei nu putrezeste, ci se usuca, nefiind mancat de viermi. Se considera ca cine omoara o broasca face un mare pacat.
- Nu este bine sa porti pantofi noi in seara de Craciun
- Daca faci baie in ziua de Craciun vei fi curat tot anul, dar nu este bine sa te speli in prima zi a anului nou
- Lumanarile aprinse in seara de Craciun trebuie lasate sa arda pana se sting singure

- Niciun Craciun fara crengute de vasc. Altfel vei avea ghinion tot anul urmator
- Un cer senin de Craciun anunta un an roditor
- Daca rastorni cutia cu chibrituri, daca versi vin pe masa, daca iti tiuie urechea, daca dai de pomana sau daca atingi cocoasa unui cocosat vei avea noroc tot anul

| Fan7a a răspuns:

Pentru Revelion:

-Sa porti chiloti rosii pentru noroc
-Bani in buzunar pentru ca sa ai un an banos

| Era256 a răspuns:

În seara de anul nou nu ai voie sa dormi

| Ana1234567123 a răspuns:

De Craciun e bine sa daruiesit ceva cuiva, de Revelion stiu ca se poarta bani, ceva rosu, e bine sa primesti uratori si nu mai stiu sorry