Întrebare recomandată | heddy10 a întrebat:

Ce zone ale Bucurestiului recomandati a fi vizitate? Stau de mai bine de un an in capitala si nu prea m-a impresionat. Ma gandesc ca poate nu stiu eu ce sa caut. Recent am vizitat Clujul si am ramas mai mult decat placut surprins de frumusetea lui. Mi-a ramas intiparit in minte aproape orice bulevard, straduta, cladire, parc etc.
Mi s-a parut ca atmosfera e mult mai primitoare acolo. E adevarat ca nu e asa aglomerat dar mai ales noaptea mi se pare mult mai frumos ca Bucurestiul pur si simplu din prisma arhitecturii, a naturii mult mai prezente si a asezarii.

Am avut la dispozitie doar o zi sa vizitez Clujul, dar m-a impresionat mai mult decat a facut-o capitala intr-un an jumate. E doar o chestie de gusturi sau exista si in Bucuresti locuri si zone cu adevarat frumoase pe care probabil nu le-am "explorat" eu? Ceva sugestii?

Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Buna. Daca esti in Bucuresti de peste un an, mai mult ca sigur ca ai vizitat deja toate locurile despre care vorbesc mai toti. Si, din pacate, Bucurestiul nu are acelasi farmec precum il are Clujul. Insa, iti pot recomanda cateva locuri frumoase si mai putin vizitate ale Bucurestiului. Fara prea multa aglomeratie, cu o atmosfera aparte si unele cu o arhitectura frumoasa.
- Lacul Morii. Recomand vizitarea lui in preajma apusului. Daca dai o tura imprejurul lacului, ai sa dai si de niste coloane si banci. Privelistea e foarte frumoasa, mai ales acum, cand da sa crape de primavara. happy
- Mogosoaia. Iei metroul de la gara si ajungi direct in Mogosoaia. Nu face parte din Bucuresti, insa poate sa intre in categoria periferiilor lui. 15 minute si ai ajuns. Palatul Mogosoaia e chiar frumos, mai ales in timpul saptamanii. Weekend-urile sunt destul de aglomerate pe acolo. Sunt tot felul de targuri. Acum depinde si ce te atrage.
-Parcul Vacaresti care, mai nou, intra in categoria Rezervatiilor Urbane Naturale. Aspect foarte placut in orice moment al zilei. Specii de pasari si animale mai putin vazute de ochii lumii. Daca prinzi si zi-lumina, si cald, cu atat mai bine.
-Parcul Pantelimon: daca esti istet, nu ramai in parc. Te plimbi putin pe malul lui si, undeva la capatul lui ai sa gasesti o cladire parasita. Arata ca o fabrica. Ei bine, locul acela iti va placea. Mai ales daca ai si un aparat foto dupa tine. Garantez!
-Campusul Politehnicii. Parcul are un aspect salbatic. Atmosfera destul de cool.
-zona din spatele Parcului Izvor, in directia Unirii: case vechi, arhitectura care s-ar putea sa te surprinda.
-Strada Xenofon: strada in trepte.
-Parcul IOR (sau, cum i se spunea pe vremuri, Parcul Titan): la sfarsitul verii, sunt foarte multe concerte in aer liber. Au chiar si festival de film in aer liber.
-Parcul Tineretului: pentru ca e imens, pentru ca e tineresc, pentru ca vei gasi un loc si pe gustul tau, oricare ar fi gusturile tale. Si pentru ca e plin de viata. Recomandat pentru o iesire de weekend.
Sunt multe locuri frumoase si in Bucuresti. Conteaza sa prinzi momentul zilei potrivit, conteaza ochii prin care privesti aceste locuri, conteaza daca iti place sa te aventurezi si pe strazile mai putin calcate.

| heddy10 explică (pentru Lostlyric):

Ai dreptate. Deja am fost in majoritatea locurilor cunoscute.

Exact locatii ca astea enumerate de tine caut! Multumesc mult!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cale victoriei
centrul vechi
bulevardul kiseleff si aviatorilor
parcul herastrau
cismigiul
muzeul satului
palatul regal
Muzeul Național George Enescu
Muzeul de istorie