| Poinsettia a întrebat:

Chiar daca sunt paratrasnete pe case si blocuri, am auzit ca atunci cand fulgera afara, nu e bine sa stai langa fereastra si nici sa te speli la robinet ca poti fi fulgerat (prin geam, respectiv coloana de apa). E adevarat?
Multumesc.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eee, nici chiar asa.Traznetul va lovi cea mai inalta cladire, paratraznet, copac de langa tine.Periculos este insa sa vorbesti la telefonul cu fir.De asemenea este bine sa inchizi televizorul, din cauza ca firul de la cablu sau antena, daca este pe bloc sau pe un suport inalt, poate atrage fulgerul!

| pacalici a răspuns:

Paratrasnit esti u eu asa ceva n-am mai auzit

| remus a răspuns:

Daca ai scapat de fulger nu-ti fie frica de traznet, bubuitura nu este periculoasa ci fulgerul, eu cand sunt descarcari electrice ma sacund in lada de la coltar laughing

| Broadband a răspuns (pentru remus):

Sa stii ca e o idee, eu de obicei ma bagam sub pat cu patura pe mine si castile de la mp3 in urechi

| ˜”°º•didycutzà•º°”˜ a răspuns:

Din cate stiu nu este bine sa stai la "vederea fulgerelor" deoarece corpul nostru emite o energie ce atrage fulgerul...Acestea sunt informatii pe care le-am mai auzit si eu. Nu stiu prea multe cum e cu apa, insa sper ca iti sunt de folos si asa.happy

| nighter a răspuns:

Sa te feresti de chestiile metalice in principiu, robineti, tevi etc. Dar daca esti aproape de fereastra nu e nici o problema. Sticla nu conduce curentul electric.