| king997 a întrebat:

Cine a avut Cane Corso? e greu de intretinut?

9 răspunsuri:
| Cruciuliță a răspuns:

Orice caine e greu de intretinut daca n-ai posibilitati:
- sa-i dai sa manance normal (dar nu sa-l chinui ca sa-l faci schelet, dar nici obez!)
- Sa-i cumperi lesă, ham, pieptene (dar la câinele ăla urât, ales de tine ai noroc ca nu-i trebuie, n-ai ce pieptana la el, in afara de coadă laughing, sampoane de spălat catelul, din alea speciale, apoi medalion la gat -dar asta-i un moft, numai daca vrei.
- in cazul catelului tau, trebuie sa te asiguri ca-i cumperi botniță! De obicei, sunt caini considerati agresivi si daca vrei sa mergi cu el printre oameni, ai nevoie de asa ceva.
- cele necesare: antiparazitare extrene (aproape lunar pe timp de vară, impotriva puricilor si capuselor, in jur de 35 de lei, odata!), interne ( contra viermilor intestinali, o data la trei luni, e 5 lei tableta), vaccinuri anuale (50 lei), la nevoie controale medicale etc
- plimbari zilnice dimineata si seara

P.S. Ai noroc ca nu trebuie sa-l duci la tuns!

| Mavike1337 a răspuns:

Am eu. Este destul de greu... Deoarece consuma foarte multa mancare...

| king997 explică (pentru Mavike1337):

Trebuie scos des la plimbare?

| Mavike1337 a răspuns (pentru king997):

Nu happy Dar ii trebuie destula atentie

| CyberEye a răspuns:

Am si eu, are 5 ani jumate il am de cand era pui happy...nu este greu de intretinut, il plimbi de vreo doua ori pe saptamana si invatal sa ii fie frica de stapan ca eu nu l-am invatat...lam tot lasat sa sara pe mine cand era pui si de atunci sare si acum cat ca nu ma doboara laughing

| DeeaLuvU a răspuns:

Ba da trebuie sa il scoti;-) macar o data pe zi sa alerge! Mai ales daca sta la bloc sau intr-o curte mica. Daca nu vrei sa faca displazie.;-) si sa stai cu el pe la doctori.

| DANOVI a răspuns:

Nu e foarte greu, dar trebuie sa te ocupi mult de el, iar cand e mic, mananca ceva mai mult, deoarece e caine de talie mare si ii cere organismul, dar dupa 1an si ceva e mai usor.Sunt crescator de cane corso de vreo 20 de ani dar sa stii ca merita.Nu mi-ar trebui alta rasa. Sunt deosebiti prin felul lor de a fi.

| Hava_Angela_1986 a răspuns:

Buna eu am un pui de două luni jumate e cane corso, e extrem de jucăuș mănâncă ori ce în special biscuiți îi adora mai mult de o bucată de carne, singura problema e ca il prinde pe fiul meu foarte tare cu botu nu stiu ce sa mai fac