| alexx102428 a întrebat:

Cine a băut mult timp Coca Cola ( o sticlă mare de 2.5 litri pe zi) a avut stări de rau dormea tot timpul era depresiv?

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stari de rau posibil sa ai, cu dormitul s-ar putea sa fie exact opusul, iar depresia tine mai mult de alti factori.
Am un vecin pe care-l vedeam in fiecare seara cu sticla de cola la 2.5l in mana intrand in scara pana intr-o zi cand l-a luat ambulanta. Chiar daca e destul de tanar, se auzea ca are probleme serioase cu rinchii.
Merge cate o doza de cola din cand in cand, insa excesul poate duce la lucruri foarte neplacute.

| doctorandus a răspuns:

Cafeina nu e buna pentru copii si adolescenti. Zaharul nu e bun, si-asa mananci prea mult zahar si fara Cola. Daca esti matur, bea Cola Zero.

| LPCTSTR a răspuns:

De ce ai ajuns la concluzia ca devii depresiv?
Stari de rau, noaptea cat si ziua nu vei avea atat timp vei bea moderat.
Insa stiu pe cineva dependend de acea otrava: culoarea pielii i-a devenit galbuie, articulatiile i s-au degradat, oasele erau intr-un fel degradate, sistemul imunitar era praf, cu inima era praf de asemenea (uneori aritmie), nu avea pofta de mancare, nu avea energie, dintii i-au cazut si a facut diabet. Mai pe scurt, otrava l-a distrus.
Insomnii si greturi nu cred ca a avut insa totul este posibil.
Deci nu schimba coca cola cu apa, caci nu te va ajuta la nimic.

| Holiday a răspuns:

Dimpotriva, Coca-Cola contine cofeina care alunga somnul si zahar care pe langa energie creaza si o stare de "bine". Deaia, mai ales femeile, cand au o stare nasoala, depresiva, se indoapa cu dulciuri.

| kar1GaNNN a răspuns:

Am băut peste 2 kg intr-o seara combinat cu vin roșu dar nu am avut nimic.

| ziftode a răspuns:

Sunt oameni care beau cafea noaptea ca sa poata sa doarma
DAR SUNT FOARTE PUTINI in situatia asta si s-ar putea sa aiba alte probleme (am cunoscut pe cineva care avea o boala genetica a sangelui in care i se acumula cupru in sange, si daca nu lua medicamente murea)
asa ca, eu personal m-as duce sa imi fac analizele, dupa ce o chestie care se vinde in draci, e considerata ca face bine PE TERMEN SCURT... (sunt sigur ca o sa imi sariti in cap daca nu specific asta, intr-adevar, pe termen lung nu e buna) si te mai face si somnolent, care e efectul advers a ceea ce ar trebui sa faca!

| Rux2000 a răspuns:

Eu am ajuns sa am probleme cu stomacul si de doi ani nu pot pune gura pe un strop de suc, apa minerală tot ce are acid nici prăjeli nu imi mai permite stomacul pentru ca beam foarte mult suc in general pepsi, cola cam mai mult de cat spui tu acolo