| mrBean008 a întrebat:

Cine a citit prima carte din stapanul inelelor? Vreau sa stiu doar:1)se axeaza pe cateva personje principale si un singur fir narativ?
2)E greu de inteles pentru 14 ani?
3)E interesanta? are actiune?

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Da, exista cateva personaje principale si un fir narativ. Tolkien a creat o mitologie noua, de ceea ar fi mai usor de citit daca ai citi inainte Hobbitul...
Nu e greu de inteles, e chiar potrivita pentru varsta de 14 ani. Si da, e foarte interesanta daca iti plac povestile fantastice, are actiune, are de toate happy

| mrBean008 explică (pentru Kaℓi):

Adica nu e o poveste in genul:niste personaje fac ceva, apoi altele altceva si tot asa.are niste personaje care apar mereu sau macar revin in actiune nu?

| Kaℓi a răspuns (pentru mrBean008):

Sa inteleg ca nu ai vazut nici filmul?
Toata trilogia se bazeaza pe o misiune pe care trebuie sa o indeplineasca personajul principal. Asa ca, "ceva"-ul pe care il face el e legat de "altceva"-ul pe care il fac celelalte personaje, care il ajuta sau ii pun bete in roate... exista un fir epic destul de clar, dar cum iti spuneam, sunt referinte si multe note explicative care trebuie citite pentru a intelege lumea pe care a creat-o Tolkien, nu seamana cu nimic altceva. Nu-ti mai face atatea probleme si citeste-o pur si simplu.

| codrinstefan2103 a răspuns:

1. Nu. 2. Da 3. Extrem de interesantă.