| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Cine a mers cu AVIONUL cu toate clasele (Economic, Buiesness și Clasa1). Care sunt diferențele între ele MAJORE?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu am mers cu avionul, peste 800 de ore de zbor transoceanic.
Da, diferenta este enorma intre clase.

Clasa economic : sunt scaune mici, inghesuite, doar 2 optiuni de mancare si mult zgomot de la atata lumea inghesuita intr-un spatiu mic. Meniul are doar 2 optiuni simple. Evident se servesc si mici gustari, bauturi racoritaore si alcoolice, dar limitate ca numar. Biletul costa modest, $2000-3000 (dus-intors pana la Sydney si inapoi) depinzand de agentia de zbor cu care mergi. Limitarea kg la bagaje maxim 20kg la unele avioane, 30 kg la altele.

Clasa business - este ceva mai confortabila la scaune si locul pentru picioare. Meniul este mai mare, unde poti selecta 3 sau 4 optiuni si include mai multe optiuni de alcool si bauturi racoritaore. Pretul unui bilet dus intors pe aceeasi ruta Bucuresti-Sydney, la business class este deja dublu.

Clasa 1 - este are super confort, cu scaun care se poate face pat in timpul calatoriei sau chiar cuseta personala, masa este variata, la alegere, comandata facandu-se anterior la cumpararea biletului. Sampanie si bauturile la discretie. Pretul este de 4-5 ori mai mare decat cel de la clasa economic.

Unele avioane pun la dispozitie ciorapi, papuci, bentite pentru ochi ca ti-i acoperi daca vrei sa dormi, pasta si periuta de dinti.
Pernuta, paturica si tv-ul personal, sunt disponibile la toate clasele, pe avioanele f mari, transoceanice.

https://cavaleria.ro/clasa-economy-business-clasa1/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spatiu, scaunele, mancarea

| Wr3nch a răspuns:

Spatiu la picioare, scaune mai comode, mancare mai buna (daca vrei, se plateste oricum separat indiferent de clasa)