| Reny a întrebat:

Cine e de parere ca Parisul:* e cel mai frumos oras din lume?

Răspuns Câştigător
| facebook01 a răspuns:

Nimeni nu se poate sustrage farmecului irezistibil al minunatului oras de pe Sena. Odata ce ati cunoscut si trait atmosfera Parisului nu veti mai putea scapa niciodata din mrejele lui.
Grijile cotidiene dispar ca luate de vant. Poate va intrebati ce-l face atat de indragit, ce are acest oras atat de special. Unul dintre raspunsuri poate fi tocmai acest dar de nepretuit, acest lux de a evada din cotidian. In Paris viata frumoasa e la indemana, e palpabila, fiecare se poate bucura de ea. Parisul inseamna pofta de viata, cultura si, inainte de toate, un alt ritm tumultuos, care imprima si specificul optimism parizian.
Parisul este un deliciu si pentru copii, aici aflandu-se si patria lui Mickey Mouse, Disneyland-ul european. Trebuie sa stiti ca taramul vrajit al povestilor nu-i atrage numai pe cei mici, doua treimi fiind adulti.
Simbolul metropolei pariziene, Turnul Eiffel, a fost, pana in anul 1923 (cu cei 312 m inaltime), cea mai inalta constructie din lume. Acesta a fost conceput ca expresie a progresului tehnic. De sus vi se ofera o minunata panorama a orasului, pe care nu trebuie sa o ratati. Parisul este, cu siguranta, metropola culturala numarul unu a Europei.
Numeroasele muzee si galerii atrag iubitorii de arta din intreaga lume. Pentru vizitarea celui mare muzeu din lume, Luvru, trebuie sa va rezervati cel putin o zi. Muzeul d'Orsay adaposteste operele maestrilor impresionisti. La Muzeul Picasso se afla cea mai mare colectie din lume de picturi, sculpuri si desene ale maestrului. Tot aici puteti vedea si unele lucrari ale pictorilor Cezanne si Modigliani.
La Centre d'Art et de la Culture Georges Pompidou sunt expuse lucrarile artistilor secolului al XX-lea. Merita sa faceti un drum si la cimitirul Pere Lachaise. Aici odihnesc artisti renumiti, cum ar fi Balzac, La Fontaine, Chopin, Oscar Wilde, Edith Piaf si nu in ultimul rand JIM MORRISON, la mormantul caruia se perinda zilnic tineri din intreaga lume.
Cat priveste viata de noapte a Parisului, variantele sunt nenumarate si acopera toate gusturile. De la baruri si restaurante elegante, unde nu este exclus sa intalniti celebritati din lumea muzicii si a flimului, pana la discoteci si cluburi pentru cele mai diverse si extravagante gusturi.Este numit ca orasul luminilor.

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de gusturi ...este frumos, dar mie parca imi place mai mult shanghai

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu am ajuns acolo și nu spun vorbele altora!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

O fi cel mai frumos dar, in zonele turistice, este mai murdar decat Bucurestiul.

| Laviiiiii a răspuns:

Eu. Am fost acolo si chiar asa e.

Răspuns utilizator avertizat
| Dariii a răspuns:

Da e foarte frumos dar.ce ar fi sa ne mandrim si cu tara noastra?big hug
Mda...sunt multe bogatii in Romania inca neexplorate.Asta e!
Tara extraordinara, conducatori de c***t!
Dar Parisul e extraordinarhee heelove struck

| Catherine a răspuns:

Da...chiar este frumos:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ai vazut Parisul, nu inseamna ca e cel mai frumos oras din lume, cand vei vedea toate orasele din lume vei putea spune asta.

| Cruls a răspuns:

Euuuu!

| Lexyfrumusik12 a răspuns:

Eu! sunt in totalitate de acortbig grin

| Lexyfrumusik12 a răspuns:

Eu! sunt in totalitate deacortbig grin

| bluky a răspuns:

Tu!

| kingsRo a răspuns:

Si eu