| khrys a întrebat:

Cine e fan Harry Potter si a citit ultima carte exista acolo o carte pe care i-o oferit-o Dumbledore lui Hermione 'Poveştile bardului Beedle' si uitati ce am gasit pe Wikipedia:'Poveştile bardului Beedle este o carte de poveşti pentru copii, lansată în 2007, scrisă de către autoarea britanică J. K. Rowling. Cartea este presupusă a fi copia cărţii fictive cu acelaşi nume din romanul Harry Potter şi Talismanele Morţii.[2]

Cartea a fost produsă într-un număr limitat de doar şapte copii, fiecare dintre acestea scrisă de mână şi ilustrată de J. K. Rowling.[3] Una dintre acestea, cea decorată cu pietre moonstone, a fost dată spre licitaţie, iniţial estimându-se că va fi vândută cu suma de £50.000 ($103.000), în cele din urmă fiind cumpărată cu £1, 95 milioane ($3, 98 milioane) de către Amazon, suma plătită devenind astfel cea mai mare achitată pentru un manuscris literal modern.[4][5] Banii câştigaţi la licitaţie au fost donaţi campaniei caritabile The Children's Voice.[6]'. Ce parere aveti? Eu una sunt uimita.

3 răspunsuri:
| khrys explică:

Ba da este o copie scrieti asa:povestile bardului bedle wikipedia.

| laptopbun a răspuns:

Misto. Nu este o copie undeva sa o putem citi si noi? PDF bineinteles...

| Alchambra a răspuns:

Sunt fan Harry Potter. Este o metoda usoara de publicitate. Si cu atatea taxe, nu stii exact cat exact a ajuns la copii.