| Patrăţel a întrebat:

Cine imi face si mie o problema la geometrie?big grin
In triunghiul dreptunghic ABC, m(A)=90 se duce inaltimea AD, D apartine(BC), iar din D se duc perpendicularele [DM]perpendicular[MN], M apartine(AB) si DN perpendicular pe AC, N apartine lui (AC). Aratati ca [MN] congruent [AD]
primul raspuns cu putina logica fundita; P. S: vreau problema rezolvata nu indicatii :$

1 răspuns:
| 인스피릿 a răspuns:

Clasa a VI-a sau a VII-a? E o problema foarte usoara. Fa desenul si o sa-ti dai seama cum sa rezolvi. TPU nu e un site pentru teme.