| dulausmax a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa imvat limba rusa rapid?

9 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

O limba straina nu se poate invata rapid, mai ales rusa care este atat de grea, poate dura ani pana vei reusii sa inceti cum trebuie sa comunici si sa scrii, mai ales ca au un alfabet diferit de al nostru

| 0x11111051 a răspuns (pentru Felys):

"mai ales rusa care este atit de grea", wai ce greu vezi tu in dinsa? Eu de la 5 ani o stiu! Si tu zici ca e grea?big grin mama draga.

Amuia revenind la intrebarea AT-ului.

Daca doresti sa inveti limba rusa trebuie sa:
Daca ai TV prin antena - atunci intoarce-o inspre Est-Nord.
Daca ai TV prin cablu - suna la ei si zile sa iti adauge canale in limba rusa care sunt in Moldova (acolo sunt cu subtitrare in romana)gen, STS, NTV, TV7, RTR Moldova, Russian Extreme, etc.
Pe internet:
Poti sa te inregistrezi pe site-uri de socializare care provin din Rusia (ele includ si limba romana, asa ca daca nu ai sa intelegi ceva, poti sa iti scchimbi limba in romana ca sa vezi cum e traducerea) ca odnoklassniki.ru sau vk(punct)com
Eu ma uit si la bloggeri din Rusia cum ar fi "This is Horosho", "+100500", Caramba TV.
Muzica tot poti sa o asculti (la alegere). Iaca asa eu am invatat-o.
Privind ortografia, aici iti sugerezi sa te inscrii la cursuri, fiindca au multe reguli de ortografiere corecta.

Ce plusuri o sa iti dea limba rusa?
- partea de internet rusa se numeste "runeta". Anume aici gasesti cele mai tari comicsuri.
- 60% din piraterie provine din Rusia sau din tarile CSI. Asa ca, acolo o sa gasesti tot ce vrei, de la filme pin la lectii de toate felurile
- O sa te ajute si in domeniul afacerilor (auto, imobiliar, etc)

Nu ai inteles tu.

Удачи happy (Mult noroc happy )

| 0x11111051 a răspuns:

Ai inteles, cred-ca da? big grin Chiar si imaginea la profilul meu pe TPU este de pe Runet luata

(Красавец :З = Frumosul :3)

| dulausmax explică (pentru 0x11111051):

Pai e o problema eu m-am mutat in rusia si trebuie sa gasesc pe cineva sa ma invete sa vorbesc

| 0x11111051 a răspuns (pentru dulausmax):

Google translate vine in ajutor big grin

| dulausmax explică (pentru 0x11111051):

Pai pe calculator da dar cand ma duc si eu afara si vreau sa vorbesc si eu cu cineva ce sa mai fac?

| 0x11111051 a răspuns (pentru dulausmax):

Atunci uitete pe la TV. Sunt sigur ca sunt si unele din canalele moldovenesti (care ti le-am enumerat mai sus). Ele trebuie sa aiba subtitrare in romana.
Dar asa daca esti afara... Daca as fi fost cu tine ar fi usor.
Inainte de a te duce afara, traduce textul pe care vrei sa il zici la calculator. De ex" Spuneti-mi va rog, unde se afla magazinul/marketul". Si ii mai explici ca tu nu stii rusa si ii ceri sa iti spuna incet sau prin pasi/mimici.

Uita-te la asta, cred ca o sa iti vina in cap vreo idee. Doar ca aicia e fix problema ta, doar ca e in america :D
http://www.youtube.com/watch?v=kCqk4hGv3rg

| SuneteDeChitara a răspuns:

Mai intai invata romana.

| dulausmax explică:

Stiu sa fac literele lor dar nu stiu sa le pronunt si sa scriu cuvintele corect