| LoveToSmile a întrebat:

Cine stie sa faca bratari din ata? big grin Se mai numesc si bratarile prieteniei big grin Funda cine imi expica tongue big grin >: :X

Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Uite aici am dat un copy-paste de pe un site si iti explica pas cu pas! CITESTE CU ATENTIE!: 1. Modelul simplu – linie oblica

1. dupa ce ati ales culorile, pentru un aspect mai frumos si mai plin al bratarii, indoiti firul de ata in doua astfel incat sa aiba in jur de 35 cm. (se poate si mai scurt sau mai lung in functie de cat de lunga doriti sa faceti bratara)
2. asezati firele astfel incat sa fie egale la ambele capete; la capatul de sus, lasati cam 4-5cm de ata si innodati toate firele la un loc
3. agatati un ac de siguranta de nodul atelor si apoi fixati-l agatandu-l fie de un suport fix, fie de blugi in dreptul genunghilor
4. luati apoi primul fir si innodati-l in jurul urmatorului, astfel incat sa puteti continua innodarea tot cu firul cu care ati inceput
5. continuati apoi innodarea cu al doilea fir care acum este primul, iar primul cu care ati innodat inainte trebuie sa fie la urma; mergeti cu el, la fel, innodand pe celelalte astfel incat sa ajunga la capat.
6. pentru a da un aspect frumos capetelor bratarii si pentru a va fi mai usor sa le legati la mana, impletiti simplu firele de 4-5 cm pe care le-ati lasat la fiecare capat.
2. Modelul in V
1. pentru acest model, culorile trebuie sa fie in numar par, iar culorile asezate in oglinda. Adica primul si ultimul fir trebuie sa aiba aceeasi culoare, al doilea si penultimul aceeasi culoare etc.
2. asezati firele astfel incat sa fie egale la ambele capete; la capatul de sus, lasati cam 4-5cm de ata si 2. innodati toate firele la un loc
3. dupa ce ati ales culorile, indoiti firul de ata in doua astfel incat sa aiba in jur de 35 cm. (se poate si 3. mai scurt sau mai lung in functie de cat de lunga doriti sa faceti bratara)
agatati un ac de siguranta de nodul atelor si apoi fixati-l agatandu-l fie de un suport fix, fie de blugi in dreptul genunghilor
4. incepeti impletirea bratarii pornind din stanga spre dreapta, innodand cu primul fir pana la jumatate.
5. lasati apoi primul fir si luati-l pe ultimul, innodand in sens invers, de la dreapta la stanga, astfel incat primul si ultimul fir sa se intalneasca la mijloc.
6. reluati apoi procedura cu al doilea fir, innodati pana la jumatate, lasati-l si incepeti in sens invers cu penultimul
7. pentru a da un aspect frumos capetelor bratarii si pentru a va fi mai usor sa le legati la mana, impletiti simplu firele de 4-5 cm pe care le-ati lasat la fiecare capat. funda?big grinbig grinbig grin

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Asa este, se numesc bratarile prieteniei.Eu stiu sa impletesc din patru fire, dar cum nu prea cum sa iti explic in cuvinte, mai bine un tutorial:
http://prietenimagici.blogspot.com/......entru.html

Ai acolo mai multe tutoriale si mai multe modele.Bafta!

Funda?

| Sოﺁℓε a răspuns:

Deci:
de exemplu vrei sa faci bratara prieteniei cu 3 fire de ata.
Le inozi la capat si lasi putin loc ca sa poti sa il inozi la sfarsit.
Dupa iei prima culoare sa zicem rosu :faci 2 noduri cu a doua culoare (galben) automat prima culoare (rosu)devine a doua culoare. Dupa faci tot asa doar cu a 3 (albastru). Prima ata (rosu) a ajuns ultima.
Si o sa vezi ca a 2 este galbenul faci cu albastru nodurile,dupa cu rosu si aceasta ajunge ultima.
O sa iti iasa un rand rosu, galben, albastru.Depinde cum vrei tu sa-ti iasa culorile. Daca nu ai inteles uite :http://www.roportal.ro/......a-1559.htm
http://www.youtube.com/watch?v=afxoX7Y0-II&feature=related

| Puffy_1082 a răspuns:

Hei:).Daca te intereseaza bratarile impletite ,poate faci o vizita pe blogul meu
http://dya-bratariimpletite.blogspot.com/ Pupici:*

Răspuns utilizator avertizat
| Madascraftings a răspuns:

Eu am o carte micuta de la Editura Casa numita "Idei Creative". Numarul 41 este dedicat bratarilor prieteniei. Poate reusesti sa o cumperi pentru ca are explicatii si cu poze