| Krina a întrebat:

Credeti in spiritism, ocultism?
Ati trait candva vreo experienta de genul asta?

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred in asa ceva deoarece nimeni din persoanele dragi mie decedate nu s-a intors sa-mi povesteasca ce e... DINCOLO...

daniela
| daniela a răspuns:

Nu am avut nicio experienta de genul asta si nici nu mi-am pus vreo data problema daca sa cred sau nu. Dupa moarte spiritul paraseste trupul dar mai departe nimeni nu stie ce se intampla. Nimeni nu s-a intor de acolo vreo data sa povesteasca ce si cum. Asa ca...

| borsec a răspuns:

Nu cred in spiritism, in ocultism invocarea spiritelor rele, nu cred ca dupa moarte exista viata.

| gabrielutzu a răspuns:

Pt.amberjuly...in loc de yoga prefer tai chi si chi kung din simplul motiv ca sunt parte integranta a artelor martiale si atat... n-are nici o legatura cu credinta mea...

Revenind la intrebare... da, cred in existenta raului pe pamant...in biblie spune asa "ca voi nu aveti de luptat impotriva oamenilor ci impotruva duhurilor vazduhului, a domniilor si capeteniilor acestei lumi."
Cei ce practica astfel de lucruri au parte de obicei de experiente terifiante, oribile in care prezenta duhurilor malefice se manifesta din plin.
Da, cred in existenta acestor practici si le combat ori de cate ori am ocazia.

| monyk a răspuns:

Buna, eu nu cred in astea pentru ca sunt foarte inselatoare si e un pacat mare sa crezi in tampeniile astea, mai bine sa crezi in biblie ca acolo e adv.

| Teardrop:] a răspuns:

Nu am trait niciodata vreo experienta de genu asta si de aceea nu prea cred.:d

| AlinutzaRouz a răspuns:

Nu mi s-a intamplat ceva in legatura cu fantomele, am de gand sa fac o sedinta de spiritism, iar despre ocultism nu stiu prea multe, dar ce e clar CRED IN MAGIE

| Filip23 a răspuns:

Ma jucam odata cu un paianjen mare ( in semiintuneric), si am trait o experienta... In spatele surii...

| amberjuly a răspuns:

Parerea mea coincide cu ceea ce spune Buddha "Nu trebuie să credem într-un lucru pentru simplul motiv că aşa spun ceilalţi. Nu trebuie să credem în tradiţii pentru simplul motiv că aşa ne-au fost transmise de veacuri. Nu trebuie să credem în vorbele înţelepţilor, pentru simplul motiv că au fost spuse de nişte înţelepţi. Nu trebuie să credem în zvonuri. Nu trebuie să credem că am fost inspiraţi de vreun deva. Nu trebuie să credem în propriile noastre presupuneri hazardate, nici în autoritatea maeştrilor. Unicul lucru în care trebuie să credem sunt acele cuvinte sau
scripturi confirmate de propria conştiinţă sau
raţiune. De aceea eu vă învăţ să nu credeţi în ceea ce auziţi sau citiţi, ci doar în ceea ce vă spune conştiinţa. Apoi acţionaţi în consecinţă." am citi multe carti legate de spiritism/ocultism, am trait si anumite experiente, dar ar fi prea mult de povestit... si fiecare trebuie sa si le experimenteze pe ale sale in cautarea spirituala. Nu exista reguli ca daca faci aia se intampla sau simti aia.
Yoga, tai chi, chi kung, meditaiile sunt niste pasi de inceput, marunti dai siguri pe carea evolutiei spirituale

| marycris a răspuns:

Mda.in tabara. 7 zile ca in surviver...era sa murim din cauza lor...deci, baga add la maria25510 siti spun tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mă atrage spiritismul și ocultismul. Citesc cărți, urmăresc documentare tv.
Ca experiență, nu.
Pa, pa.

| rebecca_1637 a răspuns:

Da am trait