| Freky229 a întrebat:

Credeti in viata dupa moarte? Dupa ce murim, o sa dormim tot timpul? Nu o sa fim alte fiinte sau din nou oameni o alta viata dar nu o sa ne mai aducem aminte de viata aceasta.? Help

Răspuns Câştigător
| 1Me9 a răspuns:

Hei, eu zic ca cel mai logic ar fi faptul ca dupa moarte, fiecare dintre noi devenim o alta fiinta (de la cele mai mici, la cele mai mari) si ca nu dormim sau ajungem in rai sau iad ...sunt crestin si contrazic (cred foarte mult in Dumnezeu) dar nu cred ca exista iadul sau raiul..Ci poate ca devenim anumite spirite, dar si asta e ilogic.Cel mai concret ar fi faptul ca devenim altceva..Trebuie sa existe ceva dupa moarte, aceasta nefiind finalul.Asta cred eu.

8 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Trupul supus putrezirii mere in pamant, iar suflarea de viata la Creator. Punct.
hai Sanatatewinking

| gigite a răspuns:

Cred in viata dupa moarte? Dupa ce murim, o sa dormim tot timpul, producem tot timpul,...e bine, bine de tot, nu mai exista timp - ca nimeni Nu s-a intors! O sa fim alte fiinte sau oameni dupa o randuiala, o viata vesnica ireversibila, dar o sa ne mai aducem aminte de viata aceasta.

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Fara semnul intrebarii! ci punct.

| TCosminn a răspuns:

Of Doamne! Omul e compus din trup si suflet (dihotomie). Trupul este material, sufletul imaterial. S-au facut studii si s-a aflat ca atunci cand omul cand moare slabeste imediat cu cateva sute de grame dar nu stiu exact cate. Moartea este doar o trecere, nu este moare la modul, mori si gata nu mai sti nimic. Ba da, se deschis asemenea capacitati ale sufletului atunci cand paraseste trupul incat el stie tot, despre toti oamenii care au existat, toate faptele lor, numele, absolut tot. Totul despre univers, despre Dumnezeu etc. Vorba aceea "vom muri si vom vedea".

| Borcan_Alex_1999 a răspuns:

Nu stiu... Incearca sa te sinucizi mancand carne de sobolan si fumand Plugaru apoi zi-ne ce s-a intamplat. big grin

| Mortalman a răspuns:

Normal ca exista pe lumea cealalta o Viata Mortala si asta o sa afli tu cand mori nu mai pune asemenea intrebari la care nu se pot da raspuns Capit Man

| alinamaier85 a răspuns:

Da eu cred ca exista viata dupa moarte, pentru ca Iisus Hristos s-a nascut pentu ca noua sa ni se ierte pacatele si prin în vierea lui a învins moartea