| GraveDigger91 a întrebat:

Cu ce se ocupa aromoterapia?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se vindecă prin așa numitul efect placebo.
Nevoia de vindecare este așa de mare, iar obiectul, procedeul exterior, este conexiunea mentală dintre nevoia rațională, logică, inteligentă, ( la nivelul înțelegerii) de vindecare și declanșarea proceselor fiziologice. Scuze că continui așa. Isus zice unei femei care o vindecase. Credința ta ( adică nu eu, Isus) te-a vindecat.
Nu am negat, nu am spus că aromoterapia nu ar vindeca. Am spus că este o modă care se bazează pe credulitate. Eu, cu părere de rău, nu mă pot vindeca astfel.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine crede în ea, se vindecă un pic sau își ameliorează
anumite boli, că de aceea îi zice terapie.
Cei ce vând aromele caută pe cei ce cred.
Iar aromele se pierd în aerul din cameră.
Asta este ocupația lor.

| crud a răspuns:

"AROMOTERAPIA este arta dar si stiinta de a inlatura blocajele cu ajutorul uleiurilor esentiale.
Blocajele apar mai intai la nivel energetic si apoi se instaleaza in corpul fizic.
Atunci cand folosim uleiurile esentiale, preluam din vibratia lor si inlaturam blocajele noastre.

Se spune ca uleiurile esentiale nu vindeca. Ele reamintesc corpului sa revina la starea lui initiala, aceea de echilibru, de armonie, de sanatate. Practic, aromoterapia nu trateaza bolile sau mai exact o anumita boala din corp ci ajuta corpul sa isi regaseasca propria lui putere de regenerare si de îmbunatatire a raspunsului sistemului imunitar la diferite boli."

| FPSFan a răspuns:

Aromaterapia foloseste materiale de plante si uleiuri, etc. Pentru Imbunatatirea starii fizice/psihice.
Pt. Mai multe detalii
https/ro.m.wikipedia.aromaterapia.org.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Cred că o confuzi parțial cu homeopatia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru crud):

Da, este frumos ce spui dta.
A înlătura blocajele- deci există o știință a blocajelor. Ce sunt alea știe doar cine le-a inventat.
Se vorbește de nu nivel energetic ( se folosește cuvântul nivel și apoi cuvântul energie și se formează cu el un termen despre care știe doar cel ce l-a inventat),
El este ceva diferit de corpul fizic, iar de la nivel energetic ele se instalează în corpul fizic. Cum comunică între ele, corpul energetic cu corpul fizic, știe doar cel ce a inventat nivelul energetic.
Apoi aflăm ca uleiurile esențiale vibrează iar noi le preluăm vibrația. Ce este aceea vibrația lor, nu știe decât cel ce a inventat-o.
Apoi uleurile acelea, reamintesc corpului.
Ca să reamintească, corpul trebuia să fi uitat.
Cum a uitat, nu este clar.
Dar uleiurile reamintesc corpului, deci au capacitea să comunice cu corpul și să îl scoată din starea de uitare.
Apoi ajută corpul să puncte puncte, că nu mă lasă editorii TPU să pun punctele, regenerare, sistem imunitar, boli.
Orice poveste, orice teorie, de pe lumea asta trebuie să aibă un fundament.
Fundamentele poveștii de mai sus sunt.
blocaje, nivel energetic, vibrația uleiurilor esențiale, reamintirea corpului.
Acestea se amestecă cu termeni din medicină ca sistem imunitar și boli.
Legătura dintre termenii vagi și calitățile presupuse ale uleurior ( vibrații nu este dovedită cu nimic.
Concluzia? Pseudo știință, nimic, care totuși vindecă.
Se numește panaceu =vindecă tot. De când e lumea și au fost oameni bolnavi care au avut nevoie de miracole ca să se vindece, au existat asemenea substanțe. Acestea miros frumos.

| crud a răspuns (pentru sadrian46):

Da, oamenii cauta si cred in multe lucruri, mai mult sau mai putin (sau deloc) vindecatoare; asa sunt bratarile magnetice, sau cristalele ori pietrele asezate pe spinare. Ori tonicele, ori suplimentele alimentare...asta-i omul, spera sa se vindece usor, repede, prin metode neconventionale