| DjShaorma a întrebat:

Cum aflu aria la un triunghi dreptunghic daca nu stiu nici o latura?

Răspuns Câştigător
| ComaniciIonut a răspuns:

Pai poti scrie la rezolvare cateta x cateta : 2 big grin asta ii formula ariei tr dr

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Pai usually, cred ca trebuia precizat ceea ce cunosti, nu elementele pe care nu le cunosti din triunghiul dreptunghic.

| Puffulets a răspuns:

Pai daca stii vreun unghi poti sa afli laturile:Teorema unghiului de 45°

Într-un triunghi dreptunghic cu un unghi de 45° lungimea înălțimii corespunzătoare ipotenuzei este jumătate din ipotenuză.
Teorema unghiului de 30°

Într-un triunghi dreptunghic ce are un unghi de 30°, lungimea catetei ce se opune acestui unghi este egală cu jumătate din lungimea ipotenuzei.

| scumpikxa a răspuns:

Daca imi scrii problema intreaga ti-o rezolv si ti-o si explickiss. Sunt destul de buna la mate:")