| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu dacă placa mea de sunet e dedicată? Eu am PC-ul la comandă și asamblat pe părți, deci nu prea știu cum o fi, încorporată sau dedicată? Am încercat cu dxdiag.exe și nu apare nimic nici la Sunet 1 nici la Sunet 2. Cu programul Everest nu găsesc nimic de sunet... zice doar Speakers Realtek High Definition Audio, sau ceva de genul ăsta...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa afli daca este dedicata te uiti in spatele computerului. Acolo sunt niste locuri unde se pot pune placile suplimentare. Uite aici: http://www.mygarage.ro/......n-2-a.html La poza a doua in zona albastra se pun placile suplimentare. Daca placa ta audio este incorporata (nu dedicata) este in zona de mai sus unde sunt si porturile USB si celelalte porturi (vga, lpt1, etc). Uite aici: http://www.mygarage.ro/......n-2-a.html
Sa maresti pozele facand click pe ele.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mersi, e dedicată big grin Dar mă poți ajuta să aflu și ce fel e?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Click dreapta pe My Computer pe desktop, Properties, alege Hardware, click Device Manager. In lista vei regasi placa ta de sunet. Daca nu merge asa instaleaza programelul de aici: http://www.ma-config.com/en/installplugin/0.html
El iti va instala driverele pentru placa si apoi faci ce ti-am spus mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc, am aflat tot ce îmi trebuia.

4 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

In cele mai multe situatii placile audio sunt integrate. Uita-te pe spatele unitatii iar daca cele 3 jackuri are placii de sunet sunt in aceeasi zona cu mufele USB, COM, PS/2 adica adunate intr-o zona sau sunt la o oarecare distanta montate pe una din sloturile acelea paralele acoperite de obicei cu placutze metalice paralele.