| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa evit insomniile?
Nu reușesc sa adorm decât pe la 01:00, 02:00 dimineața.
Ce e de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Resetezi ceasul biologic, cum? nu poti alege cand sa dormi dar cand sa te trezesti, da, pune alarma la ora 6 si numai te culca toata ziua, la ora 22 o sa te simti obosit, somnuros, inainte de somn mergi prin casa timp de 10 minute in pas alert si un dus fierbinte, oprirea lumini albastre la telefon, laptop, consuma proteine induc starea de somn, evita cafeaua, cola

| Violleta2022 a răspuns:

La ora 9 seara, inchizi toate electronicele: telefon, televizor, pc, computer, laptop, tableta, tot, faci un dus si et bagi in pat, cu o carte in mana. In maxim jumatate de ora esti adormit!
Este deja dovedit ca, ecranul electronicelor iti tin creierul activ si nu te poti odihnii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să obosești suficient.

| aumih16 a răspuns:

Nasol naspa! pai cum de stai atata! cred ca daca te intreb! sigur stai si pana la 03:00 sau 04:00! i-a pastile! poti face un dus! etc! orice! insa numai sta atat! ca esti tanar! sau tanara! tu nu muncesti! sau esti mai mult pe acasa! pensionar adica!

| Elelei a răspuns:

Sa nu-ti mai ocupi timpul seara cu nimic ce tine de gadgeturi.
Si, cum spune @sadrian46, sa obosesti suficient. Adica o munca utila prin casa, miscare in aer liber, etc.

| Anonim53220 a răspuns:

Lumina de orice fel impiedica melatonina (hormon ce induce starea de somn) sa se elimine in corp, si starea de somn nu apare. Daca dormi cu becul aprins, chiar daca ai ochii acoperiti va impiedica eliminarea acestui hormon. Daca te uiti in telefon, televizorz, la fel este.
Exiata comprimate de melatonina, sau somnifere.
Noapte buna?