| antoniamorarita1989 a întrebat:

Cum caracterizati jocul de-a lungul timpului?

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Nu e neapărat răspunsul pe care-l aștepți (deși nu știu ce aștepți să primești), dar dacă ai timp (mai cu seamă pentru că e o carte deosebită), citește Homo Ludens de Johan Huizinga. Autorul ne arată cum jocul este o condiție necesară (deși nu suficientă) pentru dezvoltarea culturii.

Este o carte esențială pentru a ajunge singur(ă) la un răspuns valoros și complet.

| mabo a răspuns:

O capcana in care te prinzi usor, traiesti o viata paralela, ireala si iesi greu.