| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Cum imi dau seama daca mingea de fotbal e dezumflata sau e sparta?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia un manometru dacă ai probleme cu palparea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tragi un șut.

| Drimmero a răspuns:

Nu sare cum trebuie, e moale, daca dai un sut are directie proasta chiar daca ai tras bine in ea, scoate aer.

| Andreeush a răspuns:

Când observi că iese aerul din ea și devine moale.
Strânge un pic mingea cu mâinile iar dacă e spartă vei vedea că se dezumflă.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Andreeush):

Daca se umfla la loc atunxi e doar dezumflata?

| Sonia822 a răspuns:

O scufunzi in apa, vezi daca face bolboci

| Daniel323 a răspuns:

Rogi un copil sa te ajute.

| Ssssmokin a răspuns:

Daca este dezumflata/ sparta atunci este moale.
Daca vrei sa vezi daca este sparta atunci umfla mingea, iar apoi pune-o intr-un vas cu apa si vezi daca se vad bule(trebuie sa o ti la suprafata), normal ar trebui sa se si auda.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Dacă o umfli iar cand pui presiune asupra ei se dezumfla iar, atunci normal ca e sparta.