| TOFFIXman a întrebat:

Cum îmi pot convinge mama sa îmi cumpere ceva ce îmi doresc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ii poti spune la ce iti trebuie, ca esti cuminte, ca vei fi mai cuminte, ca nu vei mai cumpara o perioada lunga alte obiecte etc. De asemenea, daca nu este foarte scump, poti incepe sa strangi tu macar o parte din bani, pentru a-i arata ca esti responsabil si ca tu chiar iti doresti acel obiect. Insa daca tu ii prezinti toate argumentele PRO mamei tale, iar ea tot te refuza, ar trebui sa o intrebi motivul pentru care nu te ajuta; daca poti sa schimbi situatia, astfel incat sa rezolvi problema, fa-o, daca nu, respecta-i decizia, deoarece este mama ta si te iubeste, si stie de ce nu vrea sa iti acizitioneze acel lucru. Daca este prea scump pentru ea intelege-o, poate si ia ar vrea sa isi cumpere unele lucruri dar nu poate.

| TOFFIXman explică (pentru anonim_4396):

Are salariu măricel și sunt niste căști de 45 lei... Oricum ai funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru TOFFIXman):

Multumesc. Nu mi se pare corect sa o minti, ca folosesti banii cu alte scopuri, insa, spunandu-i ca nu mai ai casti/ca nu ai casti atat de bune, sau ca cele vechi nu mai merg bine, poate o indupleci.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Spune-i ca vrei bicicleta noua sau un pat elegant, sau sa-ti varuiasca camera portocaliu. Dupa aia negociezi cu ea si lasi de la tine si te multumesti cu niste amarate de casti de 45 de lei.