| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac litera A (cu caciulita) sau I, tot asa? In afara de Alt+Shift pentru ca am incercat deja si nu merge.

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Http://diacritice.ro/
Instalezi programul apoi îţi arată mai jos un filmuleţ şi îţi explică ce să faci mai departe. După aceea vei apăsa doar pe alt dreapta şi litera care vrei. :)

13 răspunsuri:
| DiDi a răspuns:

Poti online, cu:
http://srv.diacritice.com/

Sau, poti seta de la tastatura, pe bara de start, o sa-ti apara un patrat care contine un " En ". Dai click acolo, si ai sa vezi ca iti da si varianta " Ro "; dand un click pe " Ro ", o sa ai tastatura setata pe limba romana si vei putea scrie cu diacritice.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Probabil se deselectează. Şi mie mi se întâmpla chestia asta la messenger dar acum îmi merge. Îţi apare jos în dreapta o tastatura mică, dai click pe ea si selectezi din nou "română cu alt dreapta"... dacă nu funcţionează atunci nu ştiu care e problema

| unknownn a răspuns:

Quiss totul ok pana la pasul unde sa selectez in dreapta RO...
Nu apare nici macar EN nimic e gol

| unknownn a răspuns:

Multumesc eluvetie
Dar am intampinat o noua problema...
Chestia asta cu diacrticile nu merge sa scriu aici de ex...de ce? Intr-un text document mergea dar aici nu de ce? pur si simplu tin apasat alt dreapta A si nu merge

| unknownn a răspuns:

Mulţumesc mult eluveitie
îti dau o fundiţa ca m-ai ajutat
Incă odată mulţumesc mult!

| Tourniquet a răspuns:

Salut.

In bara unde scrie,, start" in parte cealalta (dreapta) este undeva unde scrie EN si tu setezi pe RO. Dai pe tastatura la,, [. ]. :;, " ' " si astea sunt.
Uite : ă, î, â, ş, ţ.

| George1510 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa iti setezi si limba romana: faci asa: dai start->control panel->regional and language options->languages->details si dai apoi add la limba romana apoi merge chestia cu alt+shift. Tastatura se schimba putin dupa : [=ă; ]=î;;=ş; '=ţ; \=â happy funda happy

| Quiss a răspuns:

Te duci in START, apoi mergi la Control Panel si dai click pe Regional and Language Options. Selectezi din lista Romanian, dai Apply apoi OK si o sa-ti apara in dreapta jos o bara de unde selectezi RO.
Comenzile tastaturii se modifica putin mai ales in partea din dreapta, mai ales tastele [, ], \, ' si inca cateva. Ma rog, le descoperi tu. big grin

| Lyss . a răspuns:

Controp Panel -> Regional and Language -> Romanian.
Iti va aparea in bara de start.
Sau poti scrie textul pe http://srv.diacritice.com/ si sa transformi xD.

| Neylin a răspuns:

In word: te duci la insert-> simbol -> selectezi litera -> gasesti in josul ferestre un buton "shortcut key" (asociere rapida)-> la "current keys" dai delete -> adaugi la new shortcut key tasta pe care o vrei(apasand-o). Eu mi-am le-am pus pe F2, F3... Sper ca ti-a fost de folos. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merci quiss...am reusit

| AlexandruIrodia a răspuns:

foarte ușor frate scrie pe net
diacritice.com

| unknownn a răspuns (pentru AlexandruIrodia):

A trecut aproape 2 ani de cand am pus intrebarea, astept inca un raspuns peste inca 2 ani, in 2014, sa faci cumva ca tot pe 15 martie sa lasi reply-ul.
Ok?