| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa imi fac prietenii sa inteleaga ca japoneza e ceva ce imi place mult?
(Si eu personal, cu efort si ambitie, cred ca poate deveni ceva de viitor)
Foarte multi prieteni "rad" de mine, spunandu-mi japonezu' si ca invat degeaba japoneza.
Cum pot sa ii fac sa inteleaga ca e ceva ce imi place? Japoneza mea e la nivel de ascultare si de baza, strict lucrurile esentiale, insa pot conversa destul de usor.
Am 18 ani. Mi se pare ceva urat sa iti bati joc de ceea ce ii place unuia sa faca.
Asta e ca un fel de hobby, pe care l-am transformat cu realitatea. Dupa bacalaureat, voi pleca intr-o vacanta acolo, iar dupa putin timp, am de gand sa ma mut acolo. Si da stiu, nu trebuie sa veniti sa imi spuneti ca "e foarte greu, ca nu stiu ce", pentru ca stiu exact ce am de facut. Daca rudele mele au putut sa o faca exact asa, dupa bacalaureat (Brazilia, SUA, Spania, Australia), fara sa fie ajutati de nimeni, fara sa aiba o familie instarita, doar pe cont propriu, atunci pot si eu sa o fac. Au luptat pentru visurile lor, si am incredere ca pot si eu.
E urat cand cineva isi bate joc de tine pentru dorintele si planurile tale.
PS: Stiu sa vorbesc foarte bine limba engleza. Deci nu-mi sta in problema chestia cu "Invata prima data engleza ca aia e mai importanta".

7 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Fa ce îți place, nu te obosi sa ii faci pe alit sa înțeleagă ce îți place ție
Aia nu sunt prieteni tai dacă își bat joc de pasiunea ta
Fa și tu mișto de pasiunile lor sa vezi dacă le convine, nu îți pierde prea mult tipul cu ei

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ori sunt proști, ori le bagi hobby-ul tău prea mult pe gât. În orice caz, ăia nu sunt prieteni.

| DieterBortscher a răspuns (pentru supadeceapa):

Raspund si pentru tine, si pentru restul de sus. Nu le bag hobby-ul asta pe gat absolut deloc. Pur si simplu sunt luat in ras, si se fac glume rasiste cu mine, exact ca si cand as fi cu adevarat un asiatic. Ei ma vad invatand la scoala + vorbesc cu cineva din Fukui, si ma aud mereu vorbind.

| Panamax a răspuns:

Invata ce limba vrei fara sa trambitezi prea tare asta.
Si nu trebuie sa convingi pe nimeni de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia nu sunt prietenii tai, evita-i, nu mai vorbi cu ei. Un prieten te incurajeaza, nu rade de tine. Japoneza e grea, te admir pentru ce faci. Continua.

| Alexandru250201 a răspuns:

Foarte simplu nu incerci. Asa cum nici tie nu ar trebui sa-te faca sa intelegi ca unuia ii place ceva asa si ei pentru ca pur si simplu gusturile nu se discuta

| crud a răspuns:

Mie mi se pare frumos ceea ce vrei tu sa inveti si sa faci. Este visul tau si este fain. Este firesc sa te simti necajit ca apropiatii tai nu te inteleg, dar asta ar trebui sa-ti deschida putintel ochii si sa-ti dai seama ca un prieten adevarat nu ar rade de dorintele tale. Parerea mea este ca nu trebuie sa-ti consumi energia ca sa-i convingi pe altii ca ceea ce vrei tu e bine. Ai altele, mai bune, de facut.