| baby_4423 a întrebat:

Cum pot sa invat sa fac spagatu sau sfoara?

8 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Daca faci un timp exercitii la picioare, fandari, etc(gasesti tu pe net) o sa reusesti! eu in 3 luni am reusit, cand eram mai mica

| Anonim69 a răspuns:

Prin exercitiu, trebuie sa ai flexibilitatebig grin

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Exersand

| emaalexandra97 a răspuns:

Incepi sedinta de mobilitate cu incalzirea - alergare, mersul piticului, ceva genuflexiuni, incalzire trunchi (rotatii bazin), incalzire genunchi si glezne. Toate astea ar trebui sa-ti ia vreo 10 minute. Urmatoarele 20 le poti aloca pentru pregatirea sforii. Obligatoriu - saltea sau ceva paturi

1. Fandari in fata. Genunchiul piciorului din fata se tine cit mai spre exterior, piciorul din spate incerci sa-l duci cit mai in spate, trunchiul este drept; stai in fandare si incerci in mod repetat sa lasi piciorul din spate cit mai in jos.
2. Din pozitia "drept" - aplecari in fata, tinind genunchii intinsi. La inceput cit sa atingi solul cu palmele, apoi incerci sa atingi genunchii cu barbia.
3. Din "stind in fund", cu picioarele in fata si departate, te lasi spre fiecare picior, incercind sa atingi genunchii cu barbia.
4. Ca la 3, dar cu picioarele alaturate. Aici e avantajul ca poti ruga pe cineva sa te impinga din spate (nu brusc), astfel incit sa poti atinge genunchii cu barbia, eventual si partea de sus a picioarelor cu pieptul. Dupa ce reusesti "performanta", roaga persoana sa te mentina in pozitia respectiva cit de mult rezisti.
5. Acum e mai complicat de explicat. Stind in fund, un picior in fata, celalalt indoit din genunchi, cu glezna linga fund. Piciorul indoit face un unghi cam de 90 de grade fata de cel intins, si fii sigur ca are contact cu solul. Te apleci alternativ spre cei 2 genunchi; la piciorul indoit o sa fie mult mai greu. La fel ca inainte, incerci sa atingi genunchii cu barbia.
6. In sfirsit, incerci sfoara. Intii cu unul din picioare in fata, apoi cu celalalt. Nu conteaza ca nu ajungi pina jos; stai in pozitia in care poti si incearca sa te folosesti de greutatea corpului ca sa te mai lasi citiva centimetri.

Pentru spagat: din pozitia descrisa anterior (3), incerci sa te lasi in fata astfel incit sa atingi solul mai intii cu barbia, apoi cu pieptul, in timp ce iti tii talpile cu miinile. Indicat e sa te ajute cineva (impinsul de la spate :twisted: )
Ar mai fi si lucru cu partener: amindoi stind in fund, cu picioarele departate si sprijinite de cele ale partenerului, va tineti de miini si trageti alternativ de miinile partenerului astfel incit sa se departeze picioarele cit mai mult.
In final, incerci sa stai in spagat si sa te lasi cit mai mult. Asta cit mai mult timp posibil.

sper ca ti-am fost de folos

| Alexandra_6314 a răspuns:

Cu antrenament...in timp
fandari, aplecari inainte, balansari
scuze nu stiu sa explic mai bine eu asa stiu denumirile pentru ca fac sport si nu stiu ce sa iti mai zic
just good luck

| pilotmarina a răspuns:

Trebuie sa exersezi in fiecare zi

| Dxm a răspuns:

De exemplu eu pot sa fac sfoara PERFECTA! Eu am reusit incercand in fiecare zi sa o fac, deci pe fiecare zi de vara eu faceam incalziri si saream in sfoara, INCEARCA SI TU!

| kriss7beta a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=paUDzf7VK1k( acestea sun exercitii pentru spagat daca o sa le faci regulat timp de o luna o sa ai rezultatul dorit -eu am reusit prin multa rabdare si speranta